Wypoczynek w górach

  • 17.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Wypoczynek w górach
Wrzucone między Beskid Wyspowy, Podhale i Beskid Sądecki - Gorce to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Choć nie można o nich powiedzieć, że są najwyższe, najdziksze czy choćby najbardziej widokowe, mają w sobie coś magicznego i niemal natychmiast zapadają w pamięć. Wspaniałe, rozległe widokowe hale, łagodne grzbiety górskie oraz bujne lasy i panoramy sięgające aż po horyzont - po to właśnie jedzie się odwiedzić Gorce. I dla kontaktu z naturą, która w tym miejscu w Polsce szczególnie urzeka swoim dziewiczym i nieskażonym przez przemysł czy masową turystykę - wyglądem.

Geografia Gorców

To niewielkie pasmo górskie położone jest w Beskidach Zachodnich nad kotliną Orawsko - Nowotarską tuż na granicy z Beskidem Żywieckim i Sądeckim. Nazwa Gorców prawdopodobnie miała swój początek w słowach - gorzeć lub palić się, a pierwsze wzmianki o tych niepozornych górach pochodzą z notatek już z XIII wieku. Najwyższe szczyty Gorców mierzą ponad 1 200 m n.p.m. przy czym Turbacz - najwyższy z nich wznosi się 1 310 metrów nad powierzchnią morza. Gorce w całości są poprzecinane kilometrami szlaków turystycznych, w tym ścieżek rowerowych, konnych oraz tras edukacyjnych. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Gorce to raj tylko dla miłośników nart i pieszych wędrówek. Szczególnie obficie występuje tutaj niemal endemiczna fauna i flora, z czego najbardziej znana jest salamandra plamista. A przecież wiadomo, że żaden wielbiciel zwierząt i wspaniałych roślin nie pozostanie obojętny na takie okazy.

Turyści w Gorcach

Gorce już od początku XIX wieku stanowią ciekawy obszar rekreacyjny. Turystyka piesza kwitnie tutaj praktycznie o każdej porze roku. Niezliczone szlaki piesze, zadbane i klimatyczne schroniska, tj. schronisko w Turbacza, hotele i pensjonaty, a także wyjątkowo piękne krajobrazy i wszechobecna  cisza sprawiają, że każdego roku Gorce przyciągają coraz więcej turystów. Najpopularniejszy jest w regionie czerwony  Główny Szlak Beskidzki, który prowadzi przez Lubań, Kiczorę, Turbacz i Maciejową.

urlop

Nie tylko latem, kiedy w regionie kwitnie turystyka rowerowa, Gorce są częstym celem osób uwielbiających aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Również zimą, fani zimowego szaleństwa znajdą tutaj swoje miejsce na ziemi. Niezliczone narciarskie trasy biegowe, a także narciarskie trasy zjazdowe są świetnie przygotowane pod turystów o różnym stopniu umiejętności, dzięki czemu Gorce stają się zimą idealnym kierunkiem dla rodzin z dziećmi, początkujących, jak i zapalonych narciarzy. Turystyka narciarska w całych Gorcach bez wątpienia stoi na bardzo wysokim poziomie. Najlepsze warunki do uprawiania zimowych sportów panują jednak w miejscowości Koniki oraz Poręba Wielka, gdzie znajduje się najdłuższa nartostrada w Gorcach. Tam też funkcjonuje rozbudowana baza noclegowa, w tym hotel Górski Raj (gorskiraj.com), szczególnie odpowiedni na wyjazdy i urlopy z dziećmi.

Co zobaczyć w Gorcach

Bez wątpienia pierwsze kroki warto skierować tam, gdzie jest najpiękniej. Gorczański Park Narodowy to jeden z najwspanialszych rezerwatów przyrody w naszym kraju. Na jego terenie znajdują się najwyższe szczyty pasma tj. Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudłoń (1276 m n.p.m.), Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.), Mostownica (1251 m n.p.m.), Gorc Troszacki (1235 m n.p.m.), Gorc (1228 m n.p.m.), a także Lubań (1225 m n.p.m). Symbolem parku jest wspomniana wcześniej salamandra plamista.


 

Hotel Górski Raj

Poręba Wielka 765 / Koninki

34-735 Niedźwiedź

Tel. 183318011

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: