Jak dobrać regulatory ładowania do paneli słonecznych?

  • 13.12.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak dobrać regulatory ładowania do paneli słonecznych?
Różne typy akumulatorów mają rozmaite dopuszczalne parametry ładowania oraz rozładowania. Wyróżnia się przede wszystkim maksymalny dopuszczalny prąd ładowania oraz rozładowania i górne, dolne napięcie pracy akumulatora. Większość zastosowań jest oparta na akumulatorach kwasowych 12 V.

Regulatory ładowania- do czego służą?

Z uwagi na to, że niewielkie systemy solarne są coraz bardziej popularne, to wzrasta również zainteresowanie regulatorami ładowania. Takie regulatory, jak sama nazwa mówi, są wykorzystywane przede wszystkim do regulowania procesu ładowania akumulatorów. W teorii można podłączyć panel fotowoltaiczny wprost do akumulatora. Jednak taki proces ładowania bez żadnej kontroli zwykle prowadzi do przeładowania akumulatora. Czasem również do wygotowania czynnika. Jest to bardzo mało wydajne ładowanie i niebezpieczne. Nie ma co tego ukrywać. Funkcją regulatora ładowania jest sterowanie ładowaniem, aby proces ten przebiegał bezpiecznie i jak najbardziej efektywnie. W podstawowej wersji, najtańsze regulatory ładowania, gdy osiągną określone napięcie odcinają ładowanie przez odłączenie przepływu prądu z panelu.

Na czym polega funkcja PWM?

Jednak, aby zoptymalizować proces ładowanie większość regulatorów ładowania posiada funkcję PWM. Jest to po prostu impulsowe ładowanie akumulatora. Jest to o wiele bardziej efektywne niż podłączenie prądu stałego wprost z paneli. Akumulator po podłączeniu napięcia ładuje się dość szybko oraz stawia opór zanim przyjmie energię. Nagrzewa się. Podawanie porcji energii w postaci impulsów zwiększa skuteczność ładowania akumulatora. Zależnie od stanu naładowania lub rozładowania akumulatora wydajmy proces ładowania regulatorem ładowania PWM musi przebiegać w odmienny sposób. Jeżeli akumulator jest bardzo rozładowany, to można podać stałe napięcie. Jeżeli akumulator jest naładowany, to wystarczą impulsy. Aby naładować do pełna akumulator impulsy muszą mieć częste piki o mniejszej mocy, lecz większej amplitudzie, aż do chwili osiągnięcia pełnego naładowania. Wtedy przechodzi się w tryb podtrzymania z rzadszymi impulsami. Cały proces jest płynny, a algorytm, który wykorzystuje regulator ładowania dopasowuje się do obecnego napięcia akumulatora. Im więcej różnych trybów posiadają regulatory ładowania PWM, tym efektywniej mogą funkcjonować. Zależnie od jakości regulatora ładowania wykorzystuje się nawet czteroetapowe układy PWM. Wadą ładowania regulatorami z funkcją PWM jest to, że część układów jest tracona przy ładowaniu.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: