Sprawdzamy węże ogrodowe. Co decyduje o ich funkcjonalności

  • 06.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Sprawdzamy węże ogrodowe. Co decyduje o ich funkcjonalności
Trudno sobie wyobrazić ogród bez węża. Bez niego dbanie o roślinność byłoby o wiele trudniejsze. Jak zatem wybrać wąż, który posłuży nam długie lata?

Najpierw długość i średnica

Pierwszą kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę przy zakupie węża, jest jego długość oraz średnica. Odpowiednia długość węża gwarantuje nam komfort użytkowania. Powinien on bez problemów sięgać od punktu poboru wody do najdalszego krańca ogrodu. Do ostatecznej długości warto dodać dwumetrowy zapas, by można radzić sobie z ewentualnymi przeszkodami. Jeśli mamy dużą działkę, to długi wąż może być trudny w użytkowaniu. Wówczas warto pomyśleć nad zakupem węża elastycznego, który pod wpływem wody potrafi rozciągnąć się do nawet trzydziestu metrów. Innym sposobem jest zakup dwóch węży i połączenie ich za pomocą trójnika. Pozwala on na odprowadzenie wody do dwóch różnych miejsc na pewnym etapie węża podstawowego. Możemy także założyć na kran trójnik, który od razu doprowadzi wodę do obu węży jednocześnie. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest średnica węża. Od niej zależy w dużej mierze jego funkcjonalność. Pamiętajmy, że im dłuższy wąż, tym słabsze w nim ciśnienie. Dlatego średnica w takim wypadku powinna być większa niż w krótszych egzemplarzach. Do małych działek powinniśmy wybierać węże ogrodowe o średnicy 1/2 cala. Do większych powinny to być 3/4 cala, 5/8 cala, 1 cal lub 5/4 cala. Pamiętajmy też o tym, że im większa średnica, tym wąż jest cięższy.

Węże ogrodowe – warstwy mają znaczenie

Wytrzymałość węża będzie zależała w dużej mierze od liczby powłok. Te najtańsze są zbudowane z jednej, maksymalnie dwóch warstw tworzywa sztucznego. Nie gwarantują one jednak wysokiej wytrzymałości. Jeśli chcemy kupić wąż, który wytrzyma kilkanaście lat, postawmy na modele zbudowane z co najmniej czterech warstw. Często są one dodatkowo wzmacniane oplotem z włókien poliestrowych lub tekstylnych. Węże ogrodowe posiadają też specjalną powłokę gwarantującą elastyczność i wytrzymałość, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia, nie skręcają się, nie supłają oraz nie załamują się. Tutaj możesz sprawdzić modele wykonane z polichlorku winylu. Posiadają one wszystkie opisane wcześniej zalety, co gwarantuje komfort ich użytkowania. Węże powinny także charakteryzować się dużą odpornością na ciśnienie wody. Przy zakupie zwróćmy uwagę na ciśnienie robocze, przy którym wąż pracuje optymalnie. Mieści się ono zazwyczaj w przedziale 4-12 barów. Ciśnienie rozrywające natomiast jest dużo wyższe i wynosi od 8 do 48 barów. Pilnując tych parametrów unikniemy zniszczenia węża.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: