Księgowość dla freelancerów i samozatrudnionych

  • 31.07.2020, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Księgowość dla freelancerów i samozatrudnionych
Samozatrudnienie i freelancing stają się coraz popularniejsze. Te formy zarobkowania mają wiele plusów, oznaczają jednak, że samemu trzeba się zatroszczyć o takie kwestie jak rozliczenia z klientem, odprowadzanie podatków ich wyliczanie. To właśnie księgowości najbardziej boją się osoby, które chcą prowadzić własną działalność gospodarczą. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Księgowość dla freelancerów i samozatrudnionych może być i prosta, i tania. Jaki jest na to sposób?

Jak może rozliczać się freelancer?

Freelancer to osoba pracująca na własny rachunek. Najczęściej w oparciu o freelancing pracują graficy, tłumacze, specjaliści social media, programiści, copywriterzy. Aby zgodnie z prawem rozliczać się ze swoim klientem, muszą z nim zawrzeć umowę – najczęściej o dzieło, rzadziej zlecenie. Są jednak freelancerzy, którzy decydują się na założenie własnej firmy. Dzięki niej z kontrahentem mogą rozliczać się na podstawie rachunków lub faktur. Rejestracja działalności gospodarczej oznacza, że przechodzi się na tzw. samozatrudnienie.

Poprawne jest rozliczanie się przez freelancerów zarówno umowami cywilnoprawnymi, jak i poprzez własną działalność gospodarczą. Trzeba jednak pamiętać, że własny biznes przynosi korzyści, ale i rodzi dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest księgowość.

Jak rozlicza się freelancer?

Przy umowach cywilnoprawnych rozliczeń podatkowych dokonuje się na podstawie otrzymanych od klientów PIT. W przypadku własnej firmy księgowość jest bardziej skomplikowana, jednak nie tak, aby nie mógł sobie z nią poradzić laik. Większość samozatrudnionych i freelancerów rozlicza się na podstawie tzw., książki przychodów i rozchodów (KPiR). Oznacza to, że co miesiąc odprowadza podatek dochodowy PIT oraz jeśli jest płatnikiem VAT to również podatek od towarów i usług. Konieczne jest również regulowanie składek ZUS.

Samodzielnie czy u księgowego – jak prowadzić księgowość freelancera?

Samozatrudnieni szukają przede wszystkim dobrej i taniej księgowości. Raczej nie znajdzie się freelancera, który zdecydował się na zatrudnienie księgowej na etat. W związku z tym wybór zostaje ograniczony do dwóch opcji. Pierwsza to skorzystanie z zewnętrznego biura księgowego. Druga to samodzielne prowadzenie rozliczeń. Tania księgowość to ta samodzielna. Wbrew pozorom nie jest ona taka trudna, jak się ją przedstawia. W skutecznym i poprawnym rozliczeniu z ZUS-em i fiskusem pomagają programy do fakturowania on-line. Tania księgowość online umożliwia nie tylko wystawianie faktur klientom, ale także generowanie dokumenty i rozliczanie w zaledwie kilka minut.

Programy do księgowości online dają dostęp do wielu opcji i funkcji, np. pozwalają na rozliczanie transakcji zagranicznych, pojazdów firmowych, prowadzenie miękkiej windykacji, integrację z MF i ZUS. Ważny jest również nielimitowany dostęp do wiedzy eksperckiej i wsparcia specjalistów- służą oni pomocą w razie jakichkolwiek problemów z rozliczeniami. Istotnym plusem jest też to, że programy te gwarantują stały dostęp do księgowych dokumentów firmy – o dowolnej godzinie i w dowolnym miejscu. Jednocześnie zapewniają 100% bezpieczeństwa przechowywanych danych i automatyczne aktualizacje do najnowszych przepisów.

Alternatywą jest zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznym podmiotom. Jest to rozwiązanie wygodne. Przy outsourcingu rodzi się jednak problem znalezienia dobrej księgowości, której będzie można zaufać. Nie zawsze jest to proste. Dobre biura rachunkowe to również koszty, na które nie może sobie pozwolić wielu początkujących samozatrudnionych.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: