Ulga podatkowa dla krwiodawców - jak z niej skorzystać?

  • 23.02.2018, 11:11 (aktualizacja 20.03.2018, 15:23)
  • Grupa Tipmedia
Ulga podatkowa dla krwiodawców - jak z niej skorzystać?
Honorowi dawcy krwi i jej składników mają możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Jest to jedna z zachęt do regularnego oddawania krwi, której często brakuje w polskich szpitalach. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców?

Honorowe krwiodawstwo, czyli krwiodawstwo bezpłatne

Aby rozliczenie pit 2017 mogło uwzględnić ulgę dla krwiodawców, należy być dawcą honorowym. Pod tym określeniem rozumie się krwiodawcę, który oddaje krew lub jej składniki bez pobierania za to jakichkolwiek korzyści finansowych. Oznacza to, że osoby, które oddały krew np. w Niemczech i otrzymały za to zapłatę, nie mają prawa do skorzystania z ulgi podatkowej w Polsce. Na prawo do korzystania z ulgi nie mają natomiast wpływu nagrody i prezenty dla dawców, rozdawane w stacjach poboru krwi. Jeżeli krwiodawca otrzyma gadżety, takie jak kubki, breloczki, koszulki czy maskotki, nadal ma prawo do odliczenia podatkowego.

W pit 2017 odlicza się od dochodu 130 złotych za każdy oddany litr krwi pełnej, osocza lub składników krwi. Maksymalnie można odliczyć nie więcej niż 6 procent dochodu, który wykazał dawca. Kwota zwrotu podatku jest niższa niż 130 złotych za każdy litr, gdyż ulgę odlicza się od podstawy opodatkowania, a nie od samego naliczonego podatku. Jeżeli wybierze się rozliczenie zeznania podatkowego przez pitax.pl/pity-2017 i wyśle się deklarację online, zwrotu podatku można spodziewać się nawet po 14 dniach od daty wpłynięcia pit do urzędu.

W jaki sposób skorzystać z ulgi?

Ulgę podatkową dla krwiodawców odlicza się na podstawie dokumentów, które potwierdzają, gdzie, kiedy i w jakiej ilości dokonano darowizny krwi. Odpowiednie zaświadczenie pobiera się w stacji krwiodawstwa, w której oddaje się krew. Na zaświadczeniu wpisana jest suma oddanych litrów krwi pełnej - składniki krwi i osocze są odpowiednio przeliczone.

Rozliczając pity 2017 online lub tradycyjnie, nie przedstawia się dokumentów ze stacji krwiodawstwa w urzędzie skarbowym, jednak powinno się przechowywać je w domu. Kwoty odliczenia wykazuje się w formularzu pit-0, który składa się razem z pit-37 lub innym, właściwym dla danego podatnika. Jeżeli nie złoży się pit-0, pomimo przysługującego prawa do ulgi dla krwiodawców, urząd skarbowy nie dokona odliczenia - wykazanie przysługującej ulgi i jej wysokości leży bowiem po stronie podatnika.

Na rozliczenie pit za rok 2017 i skorzystanie z ulgi dla honorowych dawców krwi ma się czas do 30 kwietnia 2018 roku.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe