XXIV Sesja RG Widuchowa * Porządek obrad jutrzejszej sesji (z moim komentarzem politycznym)

  • 22.11.2017, 07:55 (aktualizacja 22.11.2017, 09:31)
  • Piotr Waydyk
XXIV Sesja RG Widuchowa * Porządek obrad jutrzejszej sesji (z moim komentarzem… archiwum e-widuchowa.pl
Już jutro, tj. 23 listopada 2017 r. (czwartek) o godz. 9.00  w Urzędzie Gminy Widuchowa ul. Grunwaldzka 8 (sala konferencyjna) odbędzie się XXIV Sesja Rady Gminy Widuchowa. Obrady tradycyjnie poprzedziły posiedzenia komisji stałych. Zapraszam do lektury porządku obrad oraz mojego aktualnego komentarza politycznego.

Komentarz:

      Śledząc porządek obrad sesji oraz przebieg komisji rady, projekty uchwał tym nie wzbudzą większych emocji wśród radnych. Nawet projekt uchwały o dietach dla radnych i sołtysów, który wraca pod obrady jak bumerang, takim nie będzie, gdyż większość radnych z "oktetu Bogusia" kolejny raz go odrzuci bez żadnej dyskusji. Emocji nie wzbudzą też zmiany w budżecie, chociaż na początku kadencji właśnie w tym punkcie najbardziej rysował się podział polityczny wśród radnych. 

      Nieco ciekawiej zapewne będzie podczas sprawozdania wójta  oraz podczas wolnych wniosków i zapytań radnych, chociaż i tu nie ma gwarancji, że znajdzie się jakiś punkt zapalny. Obserwując naszą lokalną scenę polityczną, nie da się nie zauważyć, że na rok przed wyborami samorządowymi, swary oraz podziały polityczne jakby ucichły, przybrały postać powszechnego wyczekiwania. Większość dotychczas zadeklarowanej opozycji wobec obecnej wójt, tej obecnej w radzie i poza nią, nagle jakby zmieniła front i próbuje wsiąść na falę popularności obecnej wójt, próbując wygrzać się w promieniach jej blasku, tym samym upatrując swój doraźny interes polityczny. Zaprzestali otwartej walki, rozmawiają, łaszą się. Czy to źle wróży dla dotychczasowego zaplecza obecnej wójt? Czas pokaże. Chociaż "nowi zwolennicy" na pewno żywią taką nadzieję. W tle rysuje się widoczne tąpnięcie w obozie "oketetu Bogusia". Twardogłowi zwolennicy myśli i czynu byłego wójta (radni Hasiuk, Malik i Pomykała) na pewno nie są zadowoleni z narastającego zwrotu swoich koleżanek (Puzik, Nazar) i kolegi (Kosmalski) ku obecnej wójt. Nadal ich jednak wszystkich łączy kwestia głosowań politycznych i personalnych. W merytoryczne dyskusje już nie wchodzą od dawna.

     W tle polityki lokalnej widoczny jest element polityki ogólnopolskiej. Właśnie trwają w sejmie prace nad nową zrewolucjonizowaną ordynacją wyborczą do samorządów lokalnych. Dziś tak naprawdę nikt nie wie, jaki będzie jej ostateczny kształt. Być może o podziale na okręgi wyborcze dowiemy się dopiero w ostatniej chwili, tj. w okolicach sierpnia lub września przyszłego roku. Jedno jest pewne, że mają zniknąć jednomandatowe okręgi, a w ich miejsce mają powstać wielomandatowe. Czytając założenia reformy, całkiem realny jest scenariusz z podziałem gminy na maksymalnie 3 okręgi, a ordynacja większościowa ma zostać zastąpiona ordynacją proporcjonalną, preferującą duże ugrupowania, te o najwyższych słupkach popularności w sondażach, posiadające rozbudowane struktury w terenie. Najciekawsze jest to, że taki podział nie będzie zależał już od radnych, ale od komisarza wyborczego mianowanego odgórnie, więc decyzje mogą zapaść gdzieś w oddali, czyt. zgodnie z potrzebami aktualnie rządzących w kraju. Póki co - prace nad ordynacją wyborczą ruszyły, a jaki będą miały kształt ostateczny, możemy poznać za kilka miesięcy, natomiast skutki tych zmian, dopiero będą widoczne przed wyborami samorządowymi, gdy ruszy już pełną parą kalendarz wyborczy.

    Moim zdaniem aktualne zawieszenie broni zwaśnionych obozów politycznych, to przede wszystkim wynik niepewności jutra co do ostatecznego kształtu ordynacji wyborczej. Tak myśli przede wszystkim opozycja, osłabiona i rozdrobniona, czasem nawet obarczona lenistwem, tudzież pozbawiona intelektualnego zaplecza. Na tym tle obóz obecnej wójt wygląda jak monolit, po prostu robi swoje, tylko pozornie  nie bacząc, co rządzący krajem przygotują na wybory samorządowe. Ale to normalna reakcja jak uczy historia, że słaby i niepewny jutra szuka rozpaczliwie sojuszników, a mocny się temu przygląda i rozgrywa po swojemu. Obserwujemy teraz ten trend zarówno w kraju, jak  i naszej lokalnej scenie politycznej, z tą tylko różnicą, że rządzący krajem w ogóle nie rozmawiają z opozycją uznając ją za trędowatą, natomiast rządząca gminą rozmawia ze wszystkimi, którzy zgłaszają do  tego akces.

Porządek obrad:
1. Otwarcie XXIV Sesji Rady Gminy.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XXIII Sesji Rady Gminy.
5. Sprawozdanie Wójta Gminy z działalności w okresie od 20 września 2017 r. do 23 listopada 2017 r. wraz z informacją o wykonaniu uchwał rady.
6. Informacja Przewodniczącego Rady o przebiegu pracy Rady w okresie międzysesyjnym.
7. Informacje z dokonanych analiz oświadczeń majątkowych.
8. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Widuchowa w roku szkolnym 2016/2017.
9. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania radnych.
10. Interpelacje radnych.
11. Wolne wnioski.

Podjęcie uchwał:
12. Rozpatrzenie projektu uchwały  w sprawie zmiany budżetu Gminy na rok 2017.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Widuchowa.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych przysługujących radnym i sołtysom.
15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej w Krzywinie w ośmioletnią Szkołę Podstawową w Krzywinie.
16. Rozpatrzenie projektu uchwały  w sprawie stwierdzenia przekształcenia Zespołu Szkół w Widuchowej w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Władysława Szafera w Widuchowej.
17. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia Rocznego programu współpracy Gminy Widuchowa z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na rok 2018.
18. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy "Wopistów" na nazwę  „Szkolna” w miejscowości Widuchowa.
19. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Gminy Widuchowa.
20. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej na rzecz najemcy lokalu mieszkalnego stanowiącego własność Gminy Widuchowa.

Zakończenie:
21. Ustalenie terminu XXV Sesji Rady Gminy Widuchowa.
22. Zamknięcie obrad.

Piotr Waydyk

Zdjęcia (10)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe