Rodzinnie związana z Krzywinem Renata Chilewska Kobietą Roku Pomorza Zachodniego

  • 19.10.2017, 04:39 (aktualizacja 19.10.2017, 05:23)
  • Piotr Waydyk
Rodzinnie związana z Krzywinem Renata Chilewska Kobietą Roku Pomorza Zachodniego
Silne, odważne, pełne pasji, gotowe do działania - takie właśnie są Lady D. czyli uczestniczki konkursu im. Krystyny Bochenek. 18 października br. , podczas uroczystej gali w szczecińskiej Akademii Sztuki, poznaliśmy laureatki trzeciej zachodniopomorskiej edycji tego konkursu. W wydarzeniu udział wzięli, m.in. poseł Magdalena Kochan, przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina, dyrektor Oddziału Zachodniopomorskiego PFRON Anna Rąbel oraz przedstawiciele instytucji i organizacji, którzy zgłosili kandydatki do konkursu. Miło mi poinformować, że wśród laureatek w kategorii "Sport" znalazła się rodzinnie związana z Krzywiniem Renata Chilewska z Gryfina, której rodzice i siostra nadal tu mieszkają.

       Niepełnosprawność nie przeszkadza im w podejmowaniu odważnych kroków i angażowaniu się w działania społeczne, kulturalne, sportowe. Udzielają się także w instytucjach i organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Pokazują, że ograniczenia nie istnieją i to my sami stawiamy sobie bariery.

      - Czasem skarżymy się na codzienność, a skaleczony palec wydaje się nam przeszkodą nie do pokonania. To Wy i Wasza postawa jesteście bardziej potrzebne nam niż my Wam. Swoją pasją i postawą motywujecie innych do działania. Pokazujecie, że trzeba pozbyć się bezczynności i zacząć działać - mówiła Poseł na Sejm RP Magdalena Kochan.

       Konkurs wyróżniający te wyjątkowe kobiety pierwszy raz został zorganizowany w 2002 roku przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Parlamentarną Grupę Kobiet. Pięć lat temu, dla uczczenia pamięci wieloletniej przewodniczącej kapituły – wicemarszałek senatu Krystyny Bochenek, nazwany został jej imieniem. Skrót Lady D. pochodzi z języka angielskiego - Lady Disabled - dama niepełnosprawna. Wyrażenie kojarzone jest też z księżną Dianą, która prowadziła akcje charytatywne również na rzecz osób z niepełnosprawnością.

     O honorowy tytuł „Lady D.” walczyło 13 uczestniczek z województwa zachodniopomorskiego. Tegoroczne laureatki zostały wyróżnione w 4 kategoriach:

Kategoria „Kultura i Sztuka”
Nagroda: Dorota Szachewicz ze Złocieńca
Kategoria „Sport” (przyznano dwie nagrody ex aequo)
Renata Chilewska z Gryfina
Małgorzata Strelczuk z Cychr
Kategoria „Życie społeczne”
Nagroda: Katarzyna Niedźwiecka ze Stargardu
Wyróżnienie: Renata Sęk z Recza
Kategoria „Życie zawodowe”
Edyta Mikołajczyk ze Szczecina

          Oprócz dyplomów, upominków i kwiatów uczestniczki konkursu otrzymały zdjęcia, które zostały zrobione podczas profesjonalnej sesji, ufundowanej przez firmę Stylepit Poland. Fotografie wykonano w zabytkowym budynku Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni.

          Honorowy patronat nad „Konkursem Lady D. im. Krystyny Bochenek” sprawują Poseł na Sejm RP Magdalena Kochan oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Organizatorem tegorocznej edycji konkursu jest Biuro Poselskie Magdaleny Kochan, we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim.

         Renata Chilewska jest znaną w Polsce paraolimpijką, która kilkakrotnie startowałą z powodzeniem w Igrzyskach Paraolimpijskich w lekkoatletyce w konkurencjach rzutowych.

        W Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 1992 w Barcelonie , w Hiszpanii  wygrała srebrny medal w rzucaniu oszczepem kobiety C5-C8. Kolejny raz wystartowała podczas na Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2004 w Atenach , w Grecji, gdzie zdobyła złoty medal w rzucie oszczepem, srebrny w pchnięciu kulą oraz i brązowy w rzucie dyskiem. W kolejnych igrzyskach w 2008 roku w Pekinie zdobyła brązowy medal w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem. 

Piotr Waydyk

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe