Gminne Przedszkole * "Śpiewanie na sianie" jako wspólny projekt ze stowarzyszeniem "Nadodrzańskie Klimaty" (foto, wideo)

  • 24.09.2017, 08:58 (aktualizacja 24.09.2017, 09:42)
  • Piotr Waydyk
Gminne Przedszkole * "Śpiewanie na sianie" jako wspólny projekt ze stowarzyszeniem…
W sobotnie przedpołudnie, na przedszkolnym dziedzińcu, byłem świadkiem niezwykle ciekawego projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie "Nadodrzańskie Klimaty" i przy współpracy z Gminnym Przedszkolem w Widuchowej. Było ciepło, rodzinnie i trzypokoleniowo. Celami głównymi projektu były integracja środowiska lokalnego wokół tradycji i zwyczajów ludowych oraz Zainicjowanie amatorskiego ruchu artystycznego na terenie Gminy Widuchowa. Projekt został zrealizowany przy współpracy z program "Społecznik" nadzorowanym przez Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego.

      "Śpiewanie na sianie" to rodzinna biesiada połączona ze śpiewaniem  ludowych piosenek i tworzeniem rękodzieła w postaci ludowych wycinanek i wyplatania wianków. Udział w niej wzięli dzieci, rodzice, dziadkowie. Dla uczestników przygotowane zostały śpiewniki   z przyśpiewkami ludowymi z różnych regionów Polski. Podczas wspólnego śpiewania przy żywej muzyce, pod okiem wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Nadodrzańskie  Klimaty” uczestnicy nauczyli się wyplatać wianki oraz zaprojektowali i stworzyli kolorowe wycinanki z papieru. Na wstępie uczestnicy poznali tradycje tworzenia wycinanki łowickiej czy kurpiowskiej. Następnie stworzyli własne, na bazie swojego pomysłu lub wykorzystując gotowy szablon. Tematem przewodnim były lokalne symbole związane z naszą gminą /np. łabędź czy żuraw/. Końcowe prace zostały wyeksponowane  na wystawie. Dla wszystkich uczestników zajęć przygotowany był poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek, ciasta i napojów.

       Projekt ten jest pierwszym krokiem do cyklicznych, letnich spotkań z folklorem. Planowane jest stworzenie grup skupiających dzieci i dorosłych,  kultywujących polskie tradycje ludowe   w poszczególnych miejscowościach naszej gminy – zainicjowanie amatorskiego ruchu artystycznego.

      Powrót do korzeni, kultywowanie tradycji, próba ocalenia od zapomnienia zwyczajów ludowych będzie bazą do nawiązania współpracy i komunikacji wszystkich naszych lokalnych pokoleń. Projekt da możliwość współtworzenia kultury wszystkim mieszkańcom gminy - od najmłodszych do najstarszych. Powstały amatorski ruch artystyczny pozwoli na dogłębne poznanie ludowych tradycji  w postaci nauki piosenek i przyśpiewek ludowych oraz sztuki ludowej. Nieoceniony jest również miło spędzony wspólnie czas, międzypokoleniowy przekaz kulturowy, poczucie wzajemnego szacunku do siebie oraz naszego dziedzictwa kulturowego.

 

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe