Wójt Anna Kusy-Kłos odebrała nominację z rąk wicewojewody na członka ministerialnego zespołu

  • 18.08.2017, 08:24 (aktualizacja 18.08.2017, 09:31)
  • Piotr Waydyk
Wójt Anna Kusy-Kłos odebrała nominację z rąk wicewojewody na członka ministerialnego…
Wczoraj w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze spotkanie rządowego regionalnego zespołu ds. analiz szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich do 2030 r. w województwie zachodniopomorskim. Zespół ten bierze udział w ramach opracowania strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Wicewojewoda wręczył członkom nominacje, których powołał swoim zarządzeniem w dniu 6 lipca. Celem posiedzenia było określenie zakresu działań podejmowanych w ramach Zespołu, mających doprowadzić do wypracowania  listy priorytetowych projektów rozwoju obszarów wiejskich naszego regionu do 2030 roku.

    Nominacje to pokłosie przyjęcia przez Rząd RP w lutym br.  nowej strategii rozwoju kraju. Założeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest, aby po opracowaniu celów i wizji uniwersalnych dla rolnictwa w Polsce, oprzeć ją w wymiarze regionalnym na analizie potrzeb rozwojowych przeprowadzanej w poszczególnych województwach.

    W tym celu minister zobowiązał wojewodów do powołania Zespołów, których celem będzie identyfikacja potencjałów i potrzeb rozwojowych obszarów wiejskich i sektora rolno – spożywczego danego województwa. Prowadzone analizy mają umożliwić określenie kierunków rozwoju i listę projektów priorytetowych województwa.

    Wojewoda Zachodniopomorski 6 lipca br. powołał Zespół ds. analiz szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich do 2030 r. w województwie zachodniopomorskim.

    Wśród powołanych są przedstawiciele administracji rządowej w terenie, szefowie oddziałów wojewódzkich agencji rządowych związanych z sektorem rolnictwa, przedstawiciele sektora pozarządowego, związków zawodowych oraz trzech przedstawicieli sektora włądzy samorządowej, czyli po jednym staroście, burmistrzu i wójcie.  

    Wójt Anna Kusy-Kłos reprezentuje właśnie ten ostatni sektor oficjalnie jako przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich RP. 

Mój komentarz:

    To niezwykle ważne i doniosłe wydarzenie dla przyszłego rozwoju Gminy Widuchowa. Nie chodzi już li tylko o osobisty splendor, który niewątpliwie spadł na pierwszą osobę w naszym samorządzie gminnym, ale wartość dodaną, która rysuje się po pracach w takim zacnym gremium. To z grubsza nawiązanie osobistych i bliskich relacji z innymi członkami zespołu, praktyczne poznanie nowych możliwości dofinansowywania przyszłych inwestycji oraz forsowanie rozwiązań korzystnych dla takich gmin jak nasza, co wynika głównie z osobistego doświadczenia naszej wójt. Inna sprawa budząca lekki niepokój, że obecność jedynie 3 przedstawicieli samorządu w 16 osobowym zespole jasno wskazuje, że głos samorządowców w budowie strategii, wpisuje się w  centralistyczną wizję zarządzania krajem przez obecną ekipę rządową, co opozycja poczytywać będzie jak element zamachu na ideę samorządności. Jeśli mógłbym coś doradzić w tym momencie to szeroko pojęty pragmatyzm, a wiem, że tej cechy nie brakuje naszej wójt, więc nasze gminne sprawy są w dobrych rękach.

 

Piotr Waydyk

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe