XXI Sesja RG Widuchowa * Radni podjęli ostateczną decyzję o pozostaniu w ZGDO. Tak czy owak podwyżki dla mieszkańców są nieuchronne?

  • 19.07.2017, 14:46 (aktualizacja 19.07.2017, 15:34)
  • Piotr Waydyk
XXI Sesja RG Widuchowa * Radni podjęli ostateczną decyzję o pozostaniu…
Tej uchwały nie było pierwotnie w porządku obrad ostatniej sesji. Jej podjęcie zawnioskowała po długiej dyskusji radnych wójt Anna Kusy-Kłos, do której to zadań należy realizacja uchwał Rady Gminy Widuchowa. Od 27 lutego wójta obowiązywała uchwała o wyjściu Gminy Widuchowa z ZGDO. Najgorętszym zwolennikiem opuszczenia związku był od samego początku radny Marcin Łowicki, który z biegiem czasu w radzie wyrósł na eksperta w tej dziedzinie. Docenił to nawet sam przewodniczący Kosmalski, który oddelegował ostatnio radnego na posiedzenie ZGDO w Dolicach jako oficjalnego reprezentanta Rady Gminy Widuchowa.

      Na kolejnych wiosennych sesjach radni żywiołowo dyskutowali  na temat "za" i "przeciw" wyjściu. Tym dyskusjom bacznie przysłuchiwała się wójt Anna Kusy-Kłos. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na fakt, że niedawno wyszły nowe przepisy, które tak naprawdę przeważyły na korzyść wizji pozostania w ZGDO. 

     Radny Łowicki z bólem przystał na to rozwiązanie i uznał, że pozostanie w ZGDO może okazać się mniejszym złem niż samodzielne organizowanie gospodarki śmieciowej  przez Gminę Widuchowa. Wskazywał też, że podwyżki dla mieszkańców są nieuchronne w obu przypadkach, pozostania w ZGDO i samodzielnej organizacji godpodarki śmieciowej przez gminę. Skarbnik Bachta wskazał na jeszcze jeden aspekt sprawy dotąd nie poruszany. otóż nowe przepisy wykluczą możliwość "zasypywania" dziury w ZGDO poprzez windowanie składki członkowskiej dla gmin, jak to miało dotąd miejsce pod koniec każdego roku. Jeśli taki scenariusz się potwierdzi, wówczas  niedobory będą musieli pokryć mieszkańcy, a to wymusi znaczne podwyżki. Radny Łowicki wskazał nawet na symulację wysokości podwyżek za śmieci, gdyby gmina prowadziła swoje sprawy i podał konkretne kwoty: 17 PLN za posegregowane (obecnie 13 PLN) i 27 PLN za zmieszane (19 PLN). Podwyżki będą też nieuchronne, gdy gmina pozostanie w ZGDO.  Czy zatem należy spodziewać się radykalnych podwyżek jeszcze w tym roku? Bardzo prawdopodobne. Dziś ciężko określić jej wysokość. Wszystko zależy teraz od decyzji Zgromadzenia Ogólnego ZGDO. Z kontekstu dyskusji można odczytać, że podwyżki będą mniejsze niż wyżej wymienione w przedstawionej przez radnego symulacji. 

Film nr 1: Pierwsze słowa o sytuacji w ZGDO podczas XXI Sesji Rady Gminy Widuchowa (26.06.2017) padły podczas punktu "sprawozdanie przewodniczącego rady". Wtedy to przewodniczący Kosmalski poprosił radnego Marcina Łowickiego, aby zreferował posiedzenie ZGDO, w którym uczestniczył jako oficjalny delegat Rady Gminy Widuchowa. Ten moment zaczyna się od 1 min. 33 sek. niżej załączonego filmu.

Film nr 2: Zdecydowanie więcej o sytuacji w ZGDO radni dyskutowali w punkcie "wolne wnioski". Na koniec tego punktu pod wpływem dyskusji nieoczekiwanie wójt Anna Kusy-Kłos złożyła wniosek formalny o wprowadzenie do porządku sesji uchwały zmieniającej wcześniejszą uchwałę o wyjściu z ZGDO. Wniosek przeszedł bezwzględną większością głosów 8 "za", jeden "przeciw" (Bogdan Kosmalski) i przy 3 "wstrzymujących". Projektem uchwały zajęły się w przerwie obie komisje rady. Obie  zaopiniowały projekt uchwały niejednogłośnie pozytywnie. To słusznie rokowało, że uchwała może przejść większością głosów. Głosowanie odbyło się na końcu sesji. Poniższy film zawiera godzinną dyskusję na temat ZGDO. 

   

Film nr 3: Oto film z procedowania nad tą uchwałą zmieniającą. Generalnie radni większością głosów w ten sposób rekomendowali wójt, aby gmina pozostała w ZGDO. Innego zdania był przewodniczący Kosmalski, który - jak udowodniła ta sesja - pozostaje w swoich sądach i przewidywaniach coraz bardziej osamotniony. Tym razem wstrzymał się od głosu, podobnie jak trzech radnych z jego ugrupowania (Nazar, Gęsiak, Pomykała). Zgodnie z obozem wójt głosowali radni Jankowska, Hasiuk i Puzik. Tak więc wynik głosowania nie pozostawiał złudzeń, że wójt teraz musi trzymać się wersji radnych, a brzmi ona, że zostajemy w ZGDO. Podobnie zresztą postąpiły gminy Kozielice i Nowogródek Pomorski. Jedynie uchwałę do ZGDO dostarczył burmistrz Recza, ale trzeba raczej przyjąć, że i ta gmina zrezygnuje z rejterady. 

 Warto jeszcze wrócić do samego uzasadnienia uchwały o zmianie uchwały o wyjściu z ZGDO. Oto one:

     Po podjęciu uchwały o wyjściu z ZGDO, podjęto kroki mające na celu przygotowanie Gminy Widuchowa do prowadzenia samodzielnie zadań związanych z prowadzeniem gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy. W wyniku analizy obowiązujących przepisów prawa, ustalono, że z dniem 1 lipca 2017 r.  rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów,  wprowadzony zostanie obowiązek gromadzenia dodatkowej frakcji odpadów.  Obowiązek taki wpłynie na zmianę warunków odbioru odpadów i tym samym wpłynie na wzrost stawki za odbiór odpadów. 

Zgodnie z ww. rozporządzeniem ZGDO może działać w oparciu o przepisy obowiązujące, gdyż przepis ten nie dotyczy umów już zawartych (nie później niż do dnia 30 czerwca 2021 r.).  Gmina Widuchowa wszczynając postępowanie przetargowe dot. prowadzenia odbioru odpadów miałaby obowiązek zastosowania nowych przepisów.

Dodatkowo dokonano analizy finansowej w oparciu o stawki opłat zaproponowane przez oferentów w postępowaniu przetargowym przeprowadzonym przez Gminę Widuchowa w roku 2016 i uwzględniając zmianę przepisów sporządzono symulację stawki opłat za odpady jaką należałoby obciążyć mieszkańców.  Z uwagi na fakt, że istnieje duże prawdopodobieństwo,  iż końcowe stawki opłat za śmieci byłyby wyższe od ponoszonych obecnie przez mieszkańców Gminy Widuchowa, wyjście z ZGDO w obecnej sytuacji prawnej jest ekonomicznie nieuzasadnione.   

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe