Marwice * Przebudowa drogi przez miejscowość dofinansowana przez Marszałka (z komentarzem)

  • 18.05.2017, 09:04 (aktualizacja 19.05.2017, 02:24)
  • Piotr Waydyk
Marwice * Przebudowa drogi przez miejscowość dofinansowana przez Marszałka… archiwum e-widuchowa.pl
To wiadomość z dzisiejszego poranka. Otóż Marszałęk Województwa opublikował zatwierdzoną listę 35 odcinków dróg, które w tym roku otrzymają wsparcie w ramach funduszu ochrony gruntów rolnych. Na tej liście na 21 miejscu znalazł się projekt p.n. " Przebudowa drogi przez m. Marwice o dł. 1 km". Na wykonanie zadania o szacunkowej wartości 445 745,78 PLN Gmina Widuchowa wstępnie ma przyznane dofinansowanie w wysokości 62 580,35 PLN, co stanowi 15,2 %. W tym roku do podziału Urząd Marszałkowski miał nieco ponad 5 mln. PLN. Jak wielkim sukcesem było znalezienie się na tej liście niech będzie fakt, że tylko jeszcze Gmina Banie z powiatu gryfińskiego otrzymałą wsparcie na drogę między Piasecznem i Dłużyną.

  Komentarz

   Mimo, że to dofinansowanie Marszałka jest stosunkowo niewielkie, przynajmniej na wstępnej liście, to tradycyjnie jest szansa na jego zwiększenie podczas rozliczenia, Tak było w ubiegłym roku, gdy Gmina Widuchowa oytrzymała ponad 200 tys. PLN zamiast obiecanych na wstępie 100 tys. PLN na drogę w Bolkowicach (czyt Bolkowice * Dziś uroczyście w obecności marszałka przecięto wstęgę na nowej drodze. Marszałek dołożył…).  Mimo, że odcinek jest nieco dłuższy niż w Bolkowicach, to wykonanie zadania ma podobny koszt. Aby droga zostałą zrealizowana jeszcze w tym roku, to musza nastąpić teraz długie procedury. Przede wszystkich najpierw musi nastąpić podpisanie umowy z marszałkiem, następnie radni musza znaleźć środki w budżecie, ktrórych na razie nie zaplanowali na ten rok, potem zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie zadania, wreszczie podpisanie umowy z wykonawcą i na koniec relizacja inwestycji oraz rozliczenie. Na to wszystko jest czas do końca listopada. Czy radni klepną tę inwestycję. Najprawdopodobniej tak. Przewodniczacy Kosmalski już na lutowym zebraniu wiejskim w Marwicach zadeklarował publicznie poparcie, więc nie widać większych zagrożeń dla tej inwestycji. Realizację tej inwestycji e-widuchowa będzie teraz śledzić z wielką uwagą.

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr Waydyk
Piotr Waydyk 20.05.2017, 10:49
Wydaje mi się, że znam odpowiedź na to pytanie. Gminy nie stać jest, aby w najbliższych latach odnowić starą sieć wodociągową. Programy unijne na wodociągi bezpowrotnie odeszły. Ten okres został przespany. Sa natomiast dopłaty do dróg z PROW (gmina dostała na Bulwary Rybackie) i tzw. fogr (Bolkowice 2016 i Marwice 2017). Przebudowy dróg z własnych funduszy są nieekonomiczne, podobnie odnowa sieci wodociągowych. ZGK robiłą tak przez kilka lat na odcinku Widuchowa - Marwice i końca nadal nie widać. Owszem, idealnie byłoby zrobić najpierw wodociąg i kanalizację, a potem położyć drogę. Ale tak się w naszej sytuacji finansowej w najbliższych dziesięcioleciach nie da. Trzeba brać co dają, a jak dają to już jest sukces, z roku na rok coraz większy
Astig
Astig 18.05.2017, 16:09
Dlaczego takie modernizacje są prowadzone w stylu pokazówki? Przecież co roku komunalka kilka razy usuwa awarie w Marwicach. Nie lepiej zacząć od wymiany słabej jakości rur a potem przyklepać to ładną drogą? Wiem że chodzi o kasę ale wg mnie to tylko zbieranie głosów na kolejną kadencję....

Pozostałe