Niecodzienne zjawisko zoologiczne. W Krzywinie zagościł szop-pracz

  • 14.05.2017, 09:30 (aktualizacja 14.05.2017, 09:58)
  • Piotr Waydyk
Niecodzienne zjawisko zoologiczne. W Krzywinie zagościł szop-pracz czytelnik e-widuchowa
Wczoraj na jednym z domów w centrum Krzywina zauważony został sop-pracz. Zaniepokojony właściciel domu wezwał na pomoc druhów z miejscowego OSP. Niestety pomimo chęci, nie udało się go odłowić.

   Ja ze swojej strony pozwolę sobie teraz przekazać więcej informacji o tym niecodziennym zjawisku. 

   Szop-pracz jest gatunkiem obcym, wręcz inwazyjnym na naszym terenie. Jego naturalnym środowiskiem jest Ameryka Północna. Do nas trafił jako gatunek hodowlany. Niestety kilka lat temu uciekł z takiej hodowli w Niemczech i drogą lądową dotarł do nas. Szopy pracze podobnie jak jenoty są zaliczane do gatunków inwazyjnych i mogą naruszać równowagę biologiczną. Oprócz redukcji wielu gatunków ptaków, są nosicielami świerzbu, bąblowców, włośni czy też wścieklizny. Według naukowców kolonizacja polskich terenów przez szopa pracza przebiega w tempie 80-100 km/5 lat,. Taka dynamika może powodować, że w drugiej dekadzie bieżącego wieku szopy przekroczą wschodnią linię Wisły, a także przenieść się na Białoruś. 

  Jeśli chcemy polować na szopy pracze to musimy zdecydować się na polowanie nocą, ponieważ ich aktywność przejawia się silnie wieczorem i nocą. Dobrze rozwinięty węch, długie wibrysy, a także dobrze dostosowane oczy, usprawniają ich poruszanie się w ciemnościach.

   Co zatem nalezy uczynić, gdy spotkamy coraz częściej występującego u nas szopa. Należy pamiętać, że szop-pracz czujący zagrożenie  może być bardzo agresywny i groźny dla zdrowia człowieka. Odłowiony nie powinien być już wypuszczony do środowiska naturalnego zgdonie z polskim prawem. Albo w takim przypadku jest usypiany, albo umieszczany dożywotnio w specjalnych ośrodkach. 

 

Piotr Waydyk

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe