Projekt oczyszczalni przydomowych w Gminie Widuchowa na oficjalnej liście Zarządu Województwa

  • 01.05.2017, 11:11 (aktualizacja 01.05.2017, 12:02)
  • Piotr Waydyk
Projekt oczyszczalni przydomowych w Gminie Widuchowa na oficjalnej liście…
27 kwietnia Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął uchwałę nr 634/17 w sprawie zatwierdzenia tzw. ostatecznej listy operacji w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskch na lata 2014-2020. Na tej liście na pozycji 30 znalazła się aplikacja Gminy Widuchowa p.n. "Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Widuchowa oraz wyposażenie stacji uzdatniania wody w Krzywinie". Przyznane środki dofinansowania unijnego to 318 167 PLN. W ramach tego zadania planuje się realizację 41 projektów z zakresu Gospodarka wodno-ściekowej.

  Mój komentarz:

   Ta uchwała jest konsekwencją  naboru od 5 października 2016 r. do 4 listopada 2016 r., gdy Gmina Widuchowa znalazła sie na pierwotnej liście rankingowej, o czym już informowałem w artykule Urząd Marszałkowski * Gmina Widuchowa z dofinansowaniem na oczyszczalnie przydomowe! Inwestycja już 2017 roku. Po kilku miesiącach oczekiwania Zarząd Województwa w końcu określił ostateczną listę projektów oraz przyznanych kwot dofinansowania. Jest ona mniejsza od pierwotnie zaplanowanej o około 75 tys. PLN. Pomoc stanowić ma 65 % całości dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Teraz czekać nas będzie podpisanie umowy i już będzie można rozpocząć inwestycję jeszcze w 2017 roku. Takie podpisanie umowy między marszałkami a naszym wójtem na pewno odbędzie się z tradycyjnie wielką pompą. Dopiero po tym wydarzeniu będzie można ogłosić przetarg na realizację zadania.

    Czy uda sie zrealizować ten projekt jeszcze w tym roku? Jest wiele znaków zapytania oraz zagrożeń, które nie zależą od włądz naszej gminy. Otóż nagle, tylko w drugim półroczu, na rynku zamówień publicznych znajdą się tylko w naszym wojewódzywie aż 54 wielkie projekty w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej na łączną sumę samego tylko dofinansowania w wysokości niemal 63 mln. PLN. Do tego trzeba doliczyć 35-procentowy wkład własny beneficjentów, czyli gmin, co sięgnie sumy niemal 100 mln. PLN. To na pewno spowoduje windowanie kwot podczas przetargów przez potencjalnych wykonawców. Może się więc okazać, że środki zaplanowane na ten rok w budżecie gminy jako wkład własny okażą się niewystarczające i trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni zadłużonej do granic możliwości gminy. To jednak czarny scenariusz, który oby się nie ziścił. Przypomnę jeszcze przy okazji, że w tym roku gmina ma w planie wykonać jeszcze jedną wielką inwestycję w ramach PROW - Bulwary Rybackie w Widuchowej. Tam zaplanowano 5 razy więcej środków. Przetarg też lada moment może zostać ogłoszony.

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe