Ile na sport w Gminie Widuchowa w 2017 roku?

  • 18.03.2017, 09:17 (aktualizacja 18.03.2017, 10:02)
  • Piotr Waydyk
Ile na sport w Gminie Widuchowa w 2017 roku?
Z początkiem roku Gmina Widuchowa tradycyjnie organizuje tzw. konkursy na realizację zadań w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. W praktyce tą drogę gmina przeznacza środki wyłącznie na jedną dyscyplinbe sportu, którą jest piłka nożna, w naszym przypadku na poziomie A-klasy. Od lat obserwujemy ten sam scenariusz. Najpierw konkretne kwoty ogłoszone są w przedstawionym radnym w połowie listopada projekcie budżetu, następnie są one z końcem roku zatwierdzane w uchwale budżetowej, by na końcu w drodze konkursu docierają do konkretnych stowarzyszeń.

    W Gminie Widuchowa mamy obecnie 4 podmioty uprawnione: Łabędź Widuchowa, LUKS Krzywin, Czarni Czarnówko oraz Pro-Team Żarczyn. Wszystkie te kluby występują w jednej grupie rozgrywkowej na szczeblu A-klasy. Na to zadanie kluby otrzymały solidarnie po 21 tys. PLN. Dodatkowo Łabędź Widuchowa, który jako jedyny prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży otrzymał 21 tys. PLN. W klubie tym funkcjonują trzy grupy: juniorów, trampkarzy i orlików. Łącznie w ramach dotacji gmina przeznaczy 105 tys. PLN.

     Pozostałe dyscypliny sportowe oraz grupy bardziej lub mniej formalne otrzymują z urzędu w ramach tzw. dofinansowania wiele mniejsze kwoty. Dla porównania Mini-Mundial ma kosztować w tym roku 15 tys. PLN, a cała piłka nożna kobiet jedynie 5 tys. PLN (Perły Międzyodrza i ADK Szafir). 

       Warto zaznaczyć, że na kulturę fizyczną i sport 11 tys. ze swoich środków przeznaczyć mają także sołectwa ze swoich funduszy. 

      Ponadto gmina spore środki asygnuje na funkcjonowanie dwóch  orlików (63300 PLN). Tu nie ma innego wyjścia, gdyż gminę jako beneficjenta powstania orlików jeszcze kilka lat będzie obowiązywać tzw. trwałość projektu.  Zresztą trudno oczekiwać, aby nawet po zakończeniu tego okresu nagle dofinansowanie działalności orlików mogło zostać zaprzestane. Utrzymanie dwóch hal sportowych spoczywa już bezpośrednio na budżetach szkół. W przypadku sali gimnastycznej w Krzywinie dopiero od 2016 roku. Wczęśniej funjkcjonowałą ona jako obiekt bezpośrednio podległy wójtowi. 

       Dodatkowe środki zewnętrzne pozyskuje także gmina z dwóch projektów, których operatorem są Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej oraz ostatnio Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy. W obu przypadkach są to projekty ministerialne, w pierwszym jako kontynuacja z lat poprzednich, a w drugim dopiero od niedawna. 

       Możliwości pozyskiwania źródeł zewnętrzych jest więcej, niemniej beneficjentami ich mogłyby być jedynie kluby sportowe, które niestety nie są przygotowane organizacyjnie i kadrowo na absorpcję środków. 

 

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe