XVIII Sesja Rady Gminy Widuchowa * Zapowiada się bitwa wójt kontra przewodniczący, jak i kto ma napisać nowy statut gminy. Polecam mój komentarz

  • 24.02.2017, 18:21 (aktualizacja 25.02.2017, 18:54)
  • Piotr Waydyk
XVIII Sesja Rady Gminy Widuchowa * Zapowiada się bitwa wójt kontra przewodniczący,…
Jednym z głównych punktów zapalnych podczas najbliższej poniedziałkowej sesji będzie projekt uchwały dotyczący powołania komisji statutowej. Temat nowego Statutu Gminy Widuchowa przewija się przez całą obecną kadencję. Ten obowiązujący od kilkunastu lat nijak się ma do zmieniającego się prawa, wręcz stał się sprzeczny z wieloma przepisami prawa.

    Wójt Anna Kusy-Kłos i jej pozostające w mniejszości zaplecze polityczne w radzie, wydają się być mocno zdeterminowani, aby dokonać zmiany statutu jeszcze w tej kadencji. Ostatecznie jest to ich ważny punkt programu wyborczego. Przewodniczacy Rady Gminy Widuchowa Bogdan Kosmalski też pogodził się z koniecznością zmiany statutu, chociaż w poprzedniej kadencji uczestniczył w torpedowaniu wszelkich inicjatyw w tym względzie ówczesnej opozycji skupionej wokół obecnej wójt.  Chociaż i przewodniczący dojarzał, głównie pod wpływem szkolenia dla radnych w kwestii statutu, to jednak widzi inne rozwiązanie od obecnej wójt. Uważa, że statutem może zająć się komisja samorządu i oświaty pod przewodnictwem radnej Malik. Wcześniej już kilka razy dał temu wyraz, a inicjatywy wójta po prostu niweczył kolejnymi głosowaniami.

    Innego zdania jest wójt, która uważa, że pracami nad statutem powinna zająć się mieszana komisja doraźna złożona z kilku radnych i fachowców zewnętrznych. Maksymalnie ta komisja miałaby liczyć 4 osoby. Podczas obrad komisji przed sesją mozna było zaobserwować usztywnienie obu stanowisk. Przewodniczący  przeforsował najpierw swój wniosek do planu pracy komisji samorządu i oświaty. Oto ten moment:

   Stanowisko wójta przedstawił sekretarz Andrzej Stachura. Najpierw uczynił to podczas posiedzenia komisji samorządu i oświaty w środę 22 lutego:

 Później jeszcze wyraźniej uczynił to w piątek 24 lutego podczas komisji finansów i gospodarki.

        W obu przypadkach obeszło się na razie bez bezpośredniej konfrontacji. Ostateczne starcie nastąpi więc podczas najbliższej sesji w poniedziałek. Istnieje jeszcze hipotetyczna możliwość, że przewodniczący spróbuje uciec od dyskusji poprzez demostrację siły. Podczas uchwalania porządku obrad mógłby np. na wniosek kogoś z własnego grona radnych usunąć projekt uchwały z porządku obrad. Wiadomo przecież, że przewodniczący gorzej czuje się w otwartej dyskusji od wójta. Rozwiązania takiego nie można wykluczyć. No chyba, że przewodniczący ma taką siłę argumentów merytorycznych, aby obalić tezy adwersarzy.

   Mój komentarz:

     Wygląda na to, że przewodniczący rady rozpaczliwie szuka wolnych obszarów do udowadniania swoich racji i budowy w ten sposób swojego autorytetu politycznego. Nie jest przy tym wolny od demonstrowania siły w postaci liczby głosów w radzie i w poszczególnych komisjach. Jednym z takich obszarów jest kwestia podejścia do nowego Statutu Gminy Widuchowa. Wójt proponuje powołanie doraźnej komisji statutowej, natomiast przewodniczący forsuje wpisanie prac nad statutem do planu pracy komisji samorządu i oświaty. Wygląda na to, że ciężko będzie o konsensus w tej sprawie i głosowanie zapowiada się czysto polityczne. Zdecydują szable obu stron w radzie, więc przewodniczacy może wygrać to głosowanie. Moim zdaniem to zwycięstwo nic nie wniesie w kwestii nowego statutu. Wręcz może uwstecznić prace nad nim. Wyobrażam sobie sytuację, że przewodniczaca komisji Malik nie będzie w stanie nic ustalić, a pewności w tym względzie dostarcza mi fakt, że nie wzięła nawet udziału w zorganizowanym kilka tygodni temu specjalnym szkoleniu dla radnych, na które poszły pieniądze podatnika. Ba, większość członków jej komisji, podobnie jak ona nie było obecnych lub wczęśniej je opuściło. Wyobrażam też sobie sytuację, że nie uda się na posiedzenie komisji zaprosić ekspertów z zewnątrz, dla których pracodawcą jest wójt lub w jego kompetencjach znajdują się wszelkie narzędzia motywujące. Przy takim scenariuszu komisja nic nie ustali, bo ani nie ma wiedzy, ani nie wzięli udziału w szkoleniu. Przypominam, że takie jałowe posiedzenia komisji będą odbywać się za pieniądze podatnika. W tej kadencji przy takim nastawieniu obu stron ciężko będzie o nowy statut. Obywatele! Zaskarżcie ten obecny do Urzędu Rady Ministrów! Może będzie to przyczynek do odwołania rady i  wcześniejszch wyborów do Rady Gminy Widuchowa?

    Na koniec chciałbym jednak uspokoić opinię publiczną, że polityczne przepychanki w sprawie napisania i potem uchwalenia nowego statutu nie mają niemal żadnego wpływu na stan finansów i bieżących spraw Gminy Widuchowa. Jedyne przeliczalne na pieniądze konsekwencje dla budżetu to ewentualna większa liczba posiedzeń komisji radnych lub wynajęcie ekspertów zewnętrznych. Mam nadzieję, że radni ostatecznie wybiorą tańsza koncepcję, a ta wydaje się tańsza i efektywniejsza w przypadku powołania komisji doraźnej w zmniejszonym skłądzie, którą forsuje wójt. Ta forsowana przez przewodniczącego bardziej odzwierciedla roszczeniowe podejście koleżanek z "oktetu Bogusia". Większa liczba posiedzeń to więcej diet do zapłacenia z kieszeni podatnika dla większej liczby źle lub w ogóle nieprzeszkolonych radnych, nie wspominając już o wiedzy prawnej przeciętnego reprezentanta naszego gminnego parlamentu. 

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
anonnim
anonnim 24.04.2017, 19:39
TY SIE WAYDYK LECZ XD
.....
..... 04.05.2017, 21:36
Ale Pana Waydyka to Ty szanuj :D

Pozostałe