Zebranie wiejskie w Krzywinie * Czyli były wójt miedzy innymi na tropie ponad miliona złotych (foto i wideorelacja). Poniższy tekst dedykuję księdzu Robertowi jako przykład "nieudolności dziennikarskiej"

  • 14.02.2017, 09:53 (aktualizacja 14.02.2017, 12:24)
  • Piotr Waydyk
Zebranie wiejskie w Krzywinie * Czyli były wójt miedzy innymi na tropie…
24 stycznia odbyło się zebranie wiejskie w Krzywinie. Dotąd nie miałem czasu, aby zająć sie publikacją na ten temat. Z całym szacunkiem dla innych miejscowości w Gminie Widuchowa, ale najciekawsze zebrania w tej kadencji samorządu lokalnego odbywają się z całą pewnością w Krzywinie. Dzieje się tak dlatego, że stąd pochodzi były wójt oraz przewodnicząca rady, którzy sprawowali te funkcje przez 3 kadencje, a z naszym samorządem silnie byli związani aż 16 lat. Inną kwestią jest polityczne wyrobienie oraz wielkie zacięcie do społecznego działania na rzecz własnej miejscowości lokalnej ludności. Dziś ktokolwiek nie sprawowałby władzy w gminie musi sie liczyć z potencjałem miejscowych elit, zarówno tych związanych z byłym układem władzy (coraz ich mniej), jak i obecnym reprezentowanym przez sołtysa, radnych i organizacje społeczne (coraz ich więcej). Takiego kapitału ludzkiego oraz materialnego moga pozazdrościć inne miejscowości, w tym samej Widuchowej. To kwestia wychowania już całego nowego pokolenia ludzi wolnych od roszczeń, z bagażem doświadczeń i żyłki do społecznego działania, którego nie zniweczą żadne kryzysy osobowościowe pojedynczych przedstawicieli elit.

      Do historii przeszło już ubiegłoroczne zebranie z 15 stycznia 2016 roku (czyt. ). Przez cały rok trwała realizacja wtedy wypracowanych koncepcji. Niektóre sprawy toczą się nadal. I tak zrealizowany został postulat mieszkańców, aby ponownie otworzyć świetlice wiejską na łączniku sali gimnastycznej, co nastąpiło w grudniu ubiegłego roku (czyt. Krzywin * Świetlica wiejska przy sali gimnastycznej ma już osobne wejście. Polecam mój komentarz). Inną drażliwa sprawą była sprzedaż mieszkań w budynku ośrodka zdrowia w Krzywinie (czyt. Krzywin * Jest zgoda mieszkańców na sprzedaż wolnego mieszkania w ośrodku zdrowia (wideorelacja,…). Nadal w toku, chociaż na ukończeniu znajduje się sprawa terenu pod boisko w Krzywinie przy ul. Widuchowskiej. Wszystkie te tematy były poruszane również podczas zebrania 24 stycznia. Do tego doszły tematy oświetlenia ulicznego, przebudowy drogi wojewódzkiej nr 122 oraz stan dróg bocznych Słonecznej oraz Polnej.

        Bardzo aktywnymi uczestnikami zebrania wiejskiego w Krzywinie byli były wójt oraz przewodniczaca rady. Aby poznać całość ich wystąpień, należy przesłuchać poniższy film nr 2. Pierwszy zawiera jedynie sprawozdanie wójta z tego, co udało się dokonać w Krzywinie i gminie w pierwszej połowie kadencji. Na facebooku zamieściłem tylko najciekawsze momenty zebrania w Krzywinie.

         Dokładnie śledząc nagranie drugiego filmu można zauważyć pouczający, mentorski ton wypowiedzi Byłego. Najbardziej chyba frapującym momentem jest oskarżenie o to, że nowa rada zapomniała wydać nieco ponad milion złotych, które powinny znaleźć się w budżecie. To zabrzmiało jak zaniechanie wójta, skarbnika i radnych na szkodę mieszkańców, żeby nie rzec że doszło do defraudacji majątku publicznego. Sprawą tego brakującego miliona w kasie gminy zajmę się już niedługo. Zresztą już to zrobiłem (czyt. ). Nie wiem co z resztą, czyli ćwierć milionem. Może niech odpowiedzią będzie ten artykuł:  Tyle mniej więcej wydała za Jego rządów Gmina Widuchowa na koncepcje i projekty, które nigdy nie doczekają się realizacji. Nie trzeba dodawać, ze większość zleceń na tzw. projekty do szuflady wykonała jedna zaprzyjaźniona firma (czyt. nadworna)..

        Niegrzecznością i nietaktem z pewnością było wyproszenie z sali przez Byłego tych mieszkańców, którzy mieli już dość słuchania jego wywodów. Uważni słuchacze zauważą, że po raz pierwszy publicznie odciął się od poglądów Byłego, jego wierny do niedawna uczeń, przewodniczący Kosmalski. Zresztą uczynił to także nazajutrz podczas komisji rady obradującej na temat ZGDO (czyt. Komisja Finansów i Gospodarki (25.01.2017) * Dostępne są wszystkie trzy części wideorelacji). Proszę też zauważyć, że były wójt kolejny raz bronił sprawy domniemanej świetlanej przeszłości ZGDO, czyli z czasów gdy był Przewdniczacym Zgromadzenia Ogólnego, chociaż fakty niezbicie świadczą o zupełnie innej kondycji związku, co przyznali już wszyscy Jego byli koledzy z władz związku. W podobnym tonie co on wypowiadał się wczesniej jego bliski członek rodziny podczas zebrania w Żarczynie (czyt. Zebrania wiejskie 2017 * W Żarczynie było gorąco. Mieszkaniec Żarczyna stwierdził, że jest w posiadaniu…). Niestety nie udało się w całości uwiecznić tej epokowej dyskusji, ale mój sprzęt odmówił w końcówce posłuszeństwa (przełądowanie kart oraz wyczerpanie baterii). Pamiętajmy, że wcześniej o godz. 16.00 wójt Anna Kusy-Kłos ogłosiła przy szerokim audytorium swoją wizję oświaty gminnej po reformie rządowej (czyt. Wójt Anna Kusy-Kłos odkryła karty w sprawie przyszłości oświaty w Krzywinie. Dostępna jest pełna…).

Film nr 1: sprawozdanie wójta

Film nr 2: pytania, odpowiedzi i dyskusja

 

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe