Lenovo z51, czyli laptop dla niewymagających

  • 16.01.2017, 13:45 (aktualizacja 16.01.2017, 15:12)
  • Piotr Waydyk
Lenovo z51, czyli laptop dla niewymagających
Tak zwani użytkownicy domowi rzadko zwracają specjalną uwagę na podzespoły urządzeń, które kupują. Bardziej interesują ich kwestie związane chociażby z wyglądem laptopa. Jest to jednak podejście błędne, gdyż może prowadzić do nietrafionych decyzji zakupowych.

Modeli niewartych swojej ceny jest na rynku sporo. Warto więc choćby pobieżnie przeanalizować ich specyfikacje, by uchronić się przed rozczarowaniem. Na co jednak trzeba zwracać uwagę?

Procesor

Jest to jeden z najważniejszych komponentów każdego komputera. Jego znaczenie opiszemy na podstawie laptopa Lenovo z51, który na rynku określany jest mianem przyzwoitego urządzenia za rozsądną cenę.

Korzysta on z układów Intel Core oznaczonych literą U. Pochodzi ona od określenia Ultra Low Voltage – tego typu procesory będą więc charakteryzowały się bardzo niskim poborem energii, co przełoży się na zredukowanie temperatury generowanej przez urządzenie oraz poprawę kultury pracy. Należy podkreślić, iż laptop Lenovo korzysta z piątej generacji procesorów (najnowsza jest siódma), nie przekłada się to jednak na znaczne braki wydajnościowe. W przypadku laptopa do zadań amatorskich, okaże się on wystarczający.

W tym miejscu należy podkreślić, iż większość laptopów występuje na rynku w wielu wersjach konfiguracyjnych, które różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanymi podzespołami. I tak jest również w przypadku Lenovo z51. Najmocniejszym procesorem, z którego korzysta jest i7-5500U, jednak zakupić możemy również modele z układami i5 oraz i3. Gwarantują one nieco mniejszą wydajność.

Karta graficzna

Kolejny niezwykle ważny podzespół, który definiuje możliwości laptopa. Wiele słabej jakości urządzeń pracuje wyłącznie przy wykorzystaniu jednostek zintegrowanych, dlatego mogą zostać użyte w bardzo podstawowym zakresie. W przypadku Lenovo z51 warto rozglądnąć się za konfiguracjami z dedykowanymi kartami graficznymi. Nie musza być to super wydajne urządzenia – niemal każda jednostka dedykowana może więcej niż zintegrowana.

W omawianym przykładzie liczyć możemy na AMD Radeon R9 M375. Karta została wyposażona w 2GB pamięci, co pozwoli nam na uruchomienie niektórych mało wymagających gier komputerowych. Spośród nich wymienić można chociażby takie tytuły jak FIFA 15 czy Battlefield Hardline.

Pamięć RAM i dyski twarde

Teraz pora na podzespoły, które przez użytkowników analizowane są w najmniejszym stopniu. Pamiętajmy o tym, że pamięć RAM ma ogromne znaczenie dla szybkiego działania laptopa. Zakup modelu ubogiego pod tym względem okaże się więc złą decyzją. W przypadku Lenovo z51 możemy liczyć na maksymalnie 16 GB pamięci, jednak na rynku najczęściej można spotkać wersje z 4 bądź 8 GB.

Dysk twardy ma oczywiście przełożenie na to, ile danych jesteśmy w stanie w nim pomieścić. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup laptopa z dyskiem HDD o pojemności 1 TB. Model Lenovo obsługuje również urządzenia hybrydowe (SSHD), których maksymalna pojemność również wynosi 1 TB.

Matryca

Na koniec pozostaje nam kwestia przeanalizowania dostępnej matrycy. Obecnie na rynku najczęściej spotkać można urządzenia, które obsługuje rozdzielczości HD (1366x768) bądź Full HD (1920x1080). 15-calowy Lenovo z51 obsługuje wyższa rozdzielczość.

W ten sposób dokonaliśmy analizy najważniejszych parametrów każdego laptopa. Dzięki temu dowiemy się, na co stać poszczególne urządzenie. W przypadku omawianego modelu mamy do czynienia z laptopem typowo domowym, który posłuży nam do obsługi oprogramowania biurowego, programów multimedialnych i niektórych gier.

Jeżeli nas to nie satysfakcjonuje, możemy szukać dalej. Często polecanym laptopem jest chociażby Lenovo Yoga 700. Ma mniejszy ekran (14 cali), jednak korzysta z nieco lepszej karty graficznej, a do tego należy do tak zwanych urządzeń konwertowalnych.

 

Artykuł sponsorowany

Piotr Waydyk

Podziel się:


Pozostałe