Reforma oświaty * Prezydent dziś podpisał ustawy i klamka zapadła. Jakie nas czekają zmiany w funkcjonowaniu oświaty?

  • 09.01.2017, 22:58 (aktualizacja 09.01.2017, 23:35)
  • Piotr Waydyk
Reforma oświaty * Prezydent dziś podpisał ustawy i klamka zapadła. Jakie…
Już niedługo poznamy skutki rządowej reformy oświaty w Gminie Widuchowa i gminach ościennych oraz prowadzonych przez Powiat Gryfiński. Dziś Prezydent RP podpisał stosowne ustawy oświatowe i klamka ostatecznie zapadła. Nowe prawo zakłada likwidację gimnazjów oraz powrót do 8-letnich szkół podstawowych. Minister Edukacji Anna Zalewska wielokrotnie wypowiadała się, że nie będzie zwolnień wśród pracowników oświaty. Czy słowa dotrzyma?

Czytając to nowe prawo wprost należy założyć, że w Gminie Widuchowa od września będą funkcjonować dwie szkoły podstawowe. Ta w Widuchowej z klasami I-VII i przejściowo z II i III klasą gimnazjalną oraz ta w Krzywinie z klasami I-VII. Stan przejściowy trwać będzie przez dwa najbliższe lata szkolne.

   Jeśli więc ma powstać zupełnie inna sieć szkolna w naszej gminie, najpierw muszą wyrazić swoje stanowisko radni, a potem taki projekt musi jeszcze uzyskać pozytywną akceptację Kuratorium Oświaty. Znając lokalne realia polityczne oraz ustawowe uwarunkowania, trzeba przyjąć z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, że nic takiego nie nastąpi. 

   I wtedy uwidoczni się największy problem, z których na czoło wybija się brak pracy dla kilku nauczycieli. Ten problem zwłaszcza powinien dotknąć placówkę widuchowską, gdzie docelowo zostanie "ścięty" cały rocznik oraz w klasach VII-VIII nastąpi brak dopływu dzieci z krzywińskiego obwodu. 

   W Gminie Widuchowa wdrożenie reformy i tak nie napotka takich problemów jak w niektórych  gminach sąsiednich. Oświatowy armagedon szykuje się w Gminach Trzcińsko, Chojna i Mieszkowice, gdzie ilość szkół jest największa, a reforma wyklucza likwidację jakichkolwiek. Dodatkowo w tych gminach władze borykają się z olbrzymim lub narastającym wciąż zadłużeniem. Stosunkowo najłatwiej reformę powinny przejść samorządy gmin Moryń i Stare Czarnowo, gdzie funkcjonuje od dawna model jednej szkoły (zespołu) w gminie. Sytuacja w gminie Gryfinie jest bardzo złożona i specyficzna, ale tam poradzą sobie bez problemu ze względu na nieograniczone możliwości lokalowe i finansowe. Osobiście ciekawi mnie jak rozwiązany zostanie problem Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy Niepodległości, gdzie klasy gimnazjalne są razem z licealnymi. Czy liceum w tej sytuacji wróci pod zarząd powiatu i zostanie cofnięta darowizna sprzed niemal dekady? Pamiętajmy, że gmina pragnie przy tej szkole postawić halę sportową. Nie na swoim? - pytam.

     W podobnej sytuacji do naszej są natomiast gminy Banie i Cedynia. W tych gminach rozwiązania i problemy powinny być podobne do naszych, przy czym tamte gminy są w o wiele lepszej kondycji finansowej od naszej.

      Poniżej proszę zagłosować i zapoznać się z wynikami ankiety, która funkcjonuje od około 2 miesięcy. Jak widzimy przeciwników reformy oświaty jest nieco więcej niż zwolenników. Nie ma to jednak teraz żadnego znaczenia. Reforma rządowa stała się faktem. Teraz odbędzie się przekuwanie jej w czyn. 

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe