Żelechowo * Dokończenie remontu drogi do krzyżówki jeszcze w tym roku. Moja "podsłuchana" od radnych lista rankingowa dróg do remontu i przebudowy

  • 08.01.2017, 18:23 (aktualizacja 08.01.2017, 21:54)
  • Piotr Waydyk
Żelechowo * Dokończenie remontu drogi do krzyżówki jeszcze w tym roku.…
Wraz z uchwaleniem pod koniec ubiegłego roku budżetu Powiatu Gryfińskiego na 2017 rok, nadeszły kolejne dobre wieści dla mieszkańców Żelechowa. Otóż znalazła się w nim kwota 1.075 tys. PLN na dokończenie przebudowy drogi powiatowej Nr 1384Z Kłodowo - Trzcińsko-Zdrój - Warnice na brakującym odcinku do krzyżówki z droga krajową nr 122 w Wilczych.

     Powiat pozyskał w ubiegłym roku dla tej inwestycji dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  w kwocie 656 tys. PLN. Z tego samego funduszu wsparcie na I etap przebudowy Bulwarów Rybackich otrzymała Gmina Widuchowa. Zresztą obie umowy zostały podpisane z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą tego samego dnia, t.j. 30 maja 2016 roku w Gryfinie przy ul. Sprzymierzonych 4, o czym informowałem w biegłym roku w artykule 

    Nic teraz nie stoi na przeszkodzie, aby Starosta Gryfiński ogłosił przetarg na wykonanie zadania, co pewnie nastąpi już wkrótce. Przypomnę, że w 2014 roku powiat wykonał już część tej drogi w postaci odcinka około 900 m. Wtedy Gmina Widuchowa odmówiła swojego niewielkiego wsparcia finansowego, aby wykonać cały odcinek w ramach wspólnego montażu finansowego. Po odmowie gminy, Powiat Gryfiński zaniechał realizacji inwestycji w ramach tzw. „fogru” i cały swój wkład własny do inwestycji wyłożył jedynie właśnie na ten krótki odcinek, bo na tyle tylko wystarczyło środków pochodzących z powiatu. Nadal brakowało około 2,5 km. Powiat nie zaniechał tego zadania i teraz skutecznie aplikował do PROW-u.

      To jeszcze nie koniec inwestycji drogowych w Gminie Widuchowa w 2017 roku. Samorząd wojewódzki od kilku lat przymierza się do dokończenia przebudowy drogi wojewódzkiej nr 122 na dwóch odcinkach w Krzywinie i okolicy, ul. Widuchowska i na odcinku Krzywin - Kłodowo. Już jest bardzo blisko do porozumienia ze stroną niemiecką w ramach programu Interreg Va. Ponadto Gmina Widuchowa ma czas do końca stycznia na zgłoszenie się do tegorocznego rozdania z tzw. "fogru". W grudniu z tego samego programu wykonana została droga do Bolkowic. W przypadku tego funduszu niestety wzorem roku ubiegłego nie ma zabezpieczonych środków w budżecie gminy na 2017 rok. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dokonać odpowiednich przesunięć w budżecie w trakcie roku, co nasi radni mają już we krwi.

     Wszystko wskazuje na to, że wszystkie inne roboty drogowe będą miały postać bieżących drobnych remontów i napraw. 

     Intensywnie jeżdżąc po terenie gminy autem i rowerem oraz wsłuchując się w obrady radnych podczas komisji i sesji, niejako ustaliła mi się w głowie pewna lista dróg gminnych do realizacji w najbliższych latach, które prowadzą do prywatnych posesji i dalej jako dojazd do pól lub dróg o wyższej kategorii. Poniższa kolejność jest absolutnie dowolna. Często bywa tak, aby dostać dofinansowanie zewnętrzne, trzeba spełnić szereg dodatkowych obwarowań (np. konserwator zabytków), co sprawia, że koszty inwestycji diametralnie rosną i potencjalnie zadłużonej gminy dziś po prostu nie będzie stać na kosztowny kapitalny remont drogi dojazdowej do kilku posesji. Bywa i odwrotnie, że brak takowych obwarowań wpływa na cenę in plus i wtedy nie ma co się zastanawiać tylko aplikować, gdyż za mniejszą cenę można uszczęśliwić kilkudziesięciu właścicieli posesji naraz. O wszystkim jednak będą decydować radni przy współpracy wójta, urzędników i skarbnika.

    Drogi gminne:

1) Lubicz - droga na tzw. "spalonkę",

2) Dębogóra - droga na cmentarz,

3) Krzywin - ul. Polna i ul.Słoneczna,

4) Marwice - droga od ronda przez miejscowość w kierunku Krzypnicy,

5) Ognica - droga przy dawnej szkole, gdzie są dowozy szkolne.

   O tych drogach się mówi w pierwszej kolejności, ale to już zadania na co najmniej dwie kadencje. Ważne, że już coś w temacie ruszyło się i nabiera rozpędu, tak aby rocznie już niedługo realizować po 2-3 odcinki, tak jak teraz odbywa się w Gminie Banie. 

     Z dróg powiatowych, których mamy - na szczęście - w gminie "tylko" 41 km, najczęściej wymienia się:

1) cały ciąg drogi od Widuchowej (Grunwaldzka, Nadodrzańska), przez Marwice (dojazd z miejscowości do "krajówki"), dalej przez Pacholęta i Czarnówko do Steklna;

2) Widuchowa - Lubiczyn - Lubicz - Babinek ( tu tylko niewielki odcinek drogi w okolicach miejscowości Widuchowa PKP jest w bardzo dobrym stanie);

3) Lisie Pole - Polesiny.

     Na plan dalszy spadły takie odcinki jak: Rynica - Krzywin, Babinek - Żarczyn i Żelechowo - Grzybno.

    

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe