Uwaga na oszustów! Podszywają się pod CEIDG i żadają opłaty!

  • 08.01.2017, 13:49 (aktualizacja 28.03.2017, 18:35)
  • Piotr Waydyk
Uwaga na oszustów! Podszywają się pod CEIDG i żadają opłaty!
Kilka dni temu otrzymałem przedziwne pismo od oszustów podszywających się pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jako Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych Firm. Owszem dokonywałem ostatnio zmian, ale w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pamiętajmy jednak, że wszelkie zmiany i rejestracja są za darmo. Podobne pisma oszuści wysyłają poszywając się pod inne firmy, w tym np. z rachunkami za usługi teleinformatyczne. Pomysłowość oszustów jest zadziwiająca.

 

Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i wszelkie zmiany w tym rejestrze są bezpłatne - przypomniała przedsiębiorcom Naczelna Rada Adwokacka. Do samorządu adwokackiego wpływają liczne sygnały z kancelarii adwokackich w całym kraju o próbach wyłudzenia opłat niewymaganych przepisami prawa polskiego. Wysyłają je osoby podszywające się pod CEIDG.

Mechanizm postępowania najczęściej jest następujący: przedsiębiorca (najczęściej taki, który właśnie się zarejestrował bądź w Krajowym Rejestrze Sądowym, bądź w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), otrzymuje telefon bądź list zawierający treść przypominającą treść pisma urzędowego, np. od instytucji tytułujących się: Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm, Europejska Ewidencja i Informacja o Działalnościach Gospodarczych EEIDG Sp. z o.o., Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Krajowa Ewidencja Informacji o Przedsiębiorcach i innych.

Pisma takie wyróżnia np. nazwa zbliżona do nazwy podmiotu zajmującego się urzędową ewidencją przedsiębiorców, jak: Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm, co jest podobne do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej(CEIDG).

Zdarzają się pisma z wizerunkiem orła jako godła państwowego, z tym że orzeł ma głowę zwróconą w lewą stronę.

Listy te często zaopatrzone są także pieczęciami, które mogą sprawiać wrażenie pieczęci urzędowych. Zawierają one także informacje co do „podstaw prawnych" żądania zapłaty.

Naczelna Rada Adwokacka apeluje o ostrożność i każdorazową weryfikację otrzymywanej korespondencji.

Sygnały adwokatów potwierdziło dziś Ministerstwo Rozwoju. Jak poinformowało za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej, według stanu na 30 grudnia 2016 r. do Prokuratury Krajowej przekazało łącznie 246 spraw od przedsiębiorców, którzy otrzymali pisma i e-maile z wezwaniami do zapłaty za wpis do CEIDG lub do rejestrów komercyjnych. Tylko w grudniu wpłynęło 35 zgłoszeń, a ich ilość rośnie - zaobserwował resort.

Ponadto 15 grudnia MR otrzymało zawiadomienie z prokuratury regionalnej w Warszawie, informujące o wszczęciu śledztwa w sprawie usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu podmiotów, w tym przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy 13-14 grudnia 2016 r. otrzymywali e-maile z wezwaniami do zapłaty 375 zł za nieuiszczenie opłaty za wpis do CEIDG, a nadawcy poczty podszywali się pod Ministerstwo Rozwoju.

"Treść wiadomości e-mail, w przeciwieństwie do działań innych +rejestrów prywatnych+, nie informowała o fakultatywności dokonania opłaty. Miała ona inny charakter. Treść ta, z pewnością nie stanowiła oferty komercyjnej, a była jawnym, bezprawnym działaniem" - wyjaśniało MR.

Oto pismo adresowane do mnie:

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
aniwidu
aniwidu 28.01.2018, 20:01
Oczywisty to i bezczelny przekręt ale ja o CEIDG w innej kwestii chciałem. Otóż ostatnimi czasy ta baza służy oszustom także do innych oszust a mianowicie na "bliźniaka" ale przedsiębiorcę: http://pamietnikwindykatora.pl… Mijają lata i wciąż nie naprawiono "luki" umożliwiającej takie przekręty kiedy to osoba - przedsiębiorca niebedący dłużnikiem otrzymuje od razu pismo od komornika na podstawie wyroku wydanego przeciwko innemu przedsiębiorcy.

Pozostałe