Czytelnik z Lubicza pyta - e-widuchowa.pl odpowiada * Problem śmieci na cmentarzu komunalnym. W gminie mamy aż 296 nieopłaconych grobów

  • 27.12.2016, 22:04 (aktualizacja 27.12.2016, 22:45)
  • Piotr Waydyk
Czytelnik z Lubicza pyta - e-widuchowa.pl odpowiada * Problem śmieci na…
Kilka tygodni temu dostałem sygnał od czytelnika z Lubicza, który prosił, aby zająć się nieuprzątniętymi śmieciami na tamtejszym cmentarzu. W toku moich ustaleń wyszły ciekawe fakty, które postawiły mnie osłupienie.

Oto pełna treść zapytania czytelnika:

"Witam prosiłabym Pana o zainteresowanie się śmieciami które już ponad miesiąc zalegają na Cmentarzu Komunalnym w Lubiczu. Kto jest odpowiedzialny za ich uprzątnięcie i wywóz? Sprawa jest dla mieszkańców ważna ponieważ spoczywają tam nasi bliscy a zrobił się z tego niezły śmietnik".

  Oto moje ustalenia. 

   Zalegające śmieci w końcu roku to efekt większej ilości odpadów, które powstają przy okazji Wszystkich Świętych. Najpierw jest związane to z porządkami przed, a potem po listopadowym święcie.  Wywóz nieczystości stałych z 6 cmentarzy komunalnych (Dębogóra, Lubicz, Ognica,Marwice, Krzywin i Widuchowa) ma miejsce od maja do grudnia zgodnie z umową co 2 tygodnie, a poza tym terminem raz w miesiącu, dokładnie w środę. Jedna faktura normalnie to średnio koszt 781,23 PLN. Niestety faktura za listopad wyniosła aż   8593,51 PLN, gdyż zabrano aż prawie 8 ton odpadów, takich jak na zdjęciu przesłanym przez czytelnika. Śmieci z cmentarzy komunalnych wywozi firma "Jumar", która ma u nas umowy z podmiotami gospodarczymi, jakim jest też ZGK.

   Przy okazji moich ustaleń wyszły sprawy związane z zaległościami za groby. Proszę sobie wyobrazić, że tylko na 6 wspomnianych cmentarzach obsługiwanych przez ZGK znajduje się aż 296 nieopłaconych grobów, z czego aż 1/3 w Krzywinie. Zapewne w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, jak wysokie są to kwoty. Osobiście uważam, że sprawą powinni zająć się radni, gdyż rozwiązania obecnie funkcjonujące w kwestii śmieci oraz ilość nieopłaconych grobów przeraża na pierwszy rzut oka. Sprawa wymaga pilnych nowych uregulowań lub drastyczniejszego respektowania już istniejących.  To samo dotyczy kwestii opłat za dostawę wody, odprowadzenie ścieków i wywóz śmieci. Prądu celowo nie wymieniam, gdyż tu dostawca reaguje szybko i stanowczo, nie pozostawiając złudzeń dla ociągających się z opłatami. 

   

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Człowiek
Człowiek 30.12.2016, 18:35
Bzdury.Kolejna nieprzemyslana wymowka.W naszej gminie wszystko robi sie powierzchownie i szuka sie we wszystkim oszczednosci.
Zarowno parking przy cmentarzu w Lubiczu jak i droga do Bolkowic to zwykla prowizorka.Parking zarasta chwastami, bo szkoda bylo gminie polozyc troche kostki brukowej, a wysepki autobusowe przy nowej drodze do Bolkowic az raza po oczach.
Pozatym z tego co sie orientuję, od Wszydtkich Swietych juz dwa miesiace minely, a smieci leżą i ,,kwitna"

Pozostałe