XVII Sesja Rady Gminy Widuchowa * Jutro głosowanie między innymi nad budżetem. Polecam moją zapowiedź obrad. E-Widuchowa będzie relacjonować przebieg obrad na bieżąco.

  • 29.12.2016, 15:21 (aktualizacja 29.12.2016, 16:05)
  • Piotr Waydyk
XVII Sesja Rady Gminy Widuchowa * Jutro głosowanie między innymi nad budżetem.…
Jutro 30 grudnia 2016 roku (piątek) o godz.9.00 w Urzędzie Gminy Widuchowa ul. Grunwaldzka 8 (sala konferencyjna) odbędzie się ostatnia w tym roku XVII Sesja Rady Gminy Widuchowa. Wcześniej odbyły się posiedzenia dwóch komisji stałych, które zaopiniują projekty uchwał. Wczoraj o godz. 9.00 obradowała Komisja Samorządu i Oświaty, a dziś o godz.9.00 Komisja Finansów i Gospodarki. Najważniejszą uchwałą będzie oczywiście uchwała budżetowa na 2017 rok. Ponadto radni jak zwykle ostatnio nadal będą "drapać" ciężki temat ZGDO oraz spróbują uzupełnić vacat w komisji rewizyjnej.

Zapowiedź obrad:

   Obserwując przebieg obrad obu komisji, można zauważyć, że budżet przejdzie. Zapewne nie obędzie się bez drobnych poprawek, ale będą one o bardzo małym znaczeniu dla całości uchwały. Sygnał ku temu dała radna Malik, która jako jedyna z obecnych wstrzymała się od głosu nad uchwałą budżetową. Wskazała nawet, co ją boli najbardziej. Ewentualne poprawki jakie zgłosi ona i jej koleżanki i koledzy będą miały jednak znaczenie jedynie polityczne, skierowane wprost do ich elektoratu, i mogą przejść minimalną liczbą głosów. Zasadnicze kierunki, w tym planowane inwestycje mogą czuć się niezagrożone. 

   Zamieszanie na pewno powstanie w kwestii uzupełnienia składu komisji rewizyjnej. Sprawa nabiera powoli charakteru farsy i groteski. Radni tworzą coraz to kolejne kluby. Czyżby próba nieudolnej walki o stołek w komisji rewizyjnej? Na pewno w tej kwestii spokojnie możemy czekać na kolejny odcinek opery mydlanej.

   Sporo kontrowersji powstanie też przy okazji uchwał dotyczących ZGDO. I nie tyle chodzi o ich zawartość merytoryczną , co o ich partykularne znaczenie polityczne. Mający ambicję na lidera gminy, przewodniczący Kosmalski, nie ukrywa już w żaden sposób swoich ciepłych związków z antagonistami wójt Kusy-Kłos we władzach ZGDO. Widać wyraźnie, skąd czerpie wiedzę i pomysły w kwestii naszej przynależności w związku. Starcie więc nieuchronne będzie, a jeszcze podsycać sytuację będzie na pewno radny Łowicki, gorący zwolennik nie tyle wyjścia Gminy Widuchowa z ZGDO, co nawet zagłady układów tam panujących, które kosztują niemałe pieniądze nas podatników. Nieco walka może osłabnąć na sesji, gdyż za pasem jest spotkanie komisji gospodarki i finansów z "naczalstwem" ZGDO, które ma odbyć się jeszcze w styczniu. O tym mówi uchwała dotycząca dodatkowego zlecenia dla tejże komisji. 

     W sprawie ZGDO nie ma dziś żadnego złotego środka. Każde rozwiązanie może okazać się złym. Zapewne w przyszłości czeka nas wybór między większym i mniejszym złem. Trzeba mieć nadzieję, że planowane spotkanie komisji gospodarki i finansów nieco stonuje napięcia. Odbędzie się tak pod warunkiem, że udział w nim wezmą także radni niebędący członkami tej komisji, sołtysi oraz zwykli mieszkańcy Gminy Widuchowa. Udział tylko radnych Łowickiego, który ma największą wiedzę w naszej gminie na temat ZGDO po wójcie, radnego Merskiego, który był już "cytowany" przez niektórych wójtów i burmistrzów podczas zgromadzenia ogólnego oraz radnych takich jak Pomykała, który wielokrotnie udowadniał, że nawet nie sili się, aby zgłębić problem związku śmieciowego, niczego tak naprawdę nie wniesie. Przełom w takim składzie nie nastąpi, a to będzie gwarancja dalszego upolityczniania kwestii ZGDO w naszej gminie. Zupełnie jak ostatnio w Warszawie. W całym tym "szyfie" brak będzie konkretnych rozwiązań, natomiast każdy będzie próbował przeciągnąć opinię publiczną do swoich racji. E-Widuchowa oczywiście pokaże w całości tę typowo "polską" sztukę konwersacji, no chyba, że ktoś "mądry" wpadnie na pomysł, aby na salę obrad nie wpuścić mediów, albo wpuścić tylko te wybrane. 

   Inne uchwały nie będą miały wielkiego znaczenia gatunkowego. Jak zwykle ciekawie może być za to podczas sprawozdania wójta oraz odpowiedziach na interpelacje i zapytania oraz przy składaniu nowych interpelacji i w wolnych wnioskach. Kurz bitewny z pola walki lokalnych polityków raczej z okazji świąt nieco opadnie. Więcej zaobserwujemy spokoju wśród radnych i wyważonych wypowiedzi. Wszyscy widzą jak dobry został przygotowany budżet na Nowy 2017 Rok. Nie ma się po prostu do czego przyczepić. 

Porządek obrad:

1. Otwarcie XVII Sesji Rady Gminy.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przedstawienie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XVI Sesji Rady Gminy.

Sprawozdania i informacje
5.
 Sprawozdanie Wójta Gminy z działalności w okresie od 6 grudnia 2016 r. do 30 grudnia 2016 r. wraz z informacją o wykonaniu uchwał rady.
6. Informacje z dokonanych analiz oświadczeń majątkowych.

Podjęcie uchwał:
7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy na rok 2016.
8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zasad ustalania i przekazywania środków finansowych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego samorządowemu zakładowi budżetowemu.
9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Widuchowa na rok 2017.
10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Widuchowa.
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uzupełnienia składu Komisji Rewizyjnej.
12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2017.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2016 – 2019.
15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie poparcia stanowiska Związku Gmin Śląska Opolskiego.
16. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zlecenia zadania Komisji Finansów i Gospodarki.
17. Rozpatrzenie projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie wystąpienia ze Związku Gmin Dolnej Odry.
18. Rozpatrzenie projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
19. Rozpatrzenie projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie wyboru metody  ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości  stawki tej opłaty.
20. Rozpatrzenie projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczaniu opłaty za gospodarowanie odpadami Komunalnymi.
21. Rozpatrzenie projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
22. Rozpatrzenie projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości.
23. Rozpatrzenie projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, za usługi pozbywania się z terenu nieruchomości odpadów komunalnych na terenie Gminy Widuchowa.

Interpelacje, zapytania, wnioski
24. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
25. Interpelacje radnych.
26. Zapytania radnych.
27. Wolne wnioski.
28. Ustalenie terminu XVIII Sesji Rady Gminy Widuchowa.
29. Zamknięcie obrad

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe