Gmina Widuchowa * Jakie inwestycje przed nami? Czy długi pozwolą na realizację ambitnych planów?

  • 01.12.2016, 16:48 (aktualizacja 01.12.2016, 19:35)
  • Piotr Waydyk
Gmina Widuchowa * Jakie inwestycje przed nami? Czy długi pozwolą na realizację…
Właśnie mija powoli półmetek obecnej kadencji samorządu lokalnego. To pora pierwszych podsumowań oraz deklaracji, co zamierza się zrobić w drugiej połowie kadencji. Poprzednie dwa lata nie sprzyjały prowadzeniu inwestycji głównie z dwóch powodów, ogromnego zadłużenia gminy odziedziczonego po poprzedniej władzy (obecnie około 10 mln PLN co stanowi niemal 60% dopuszczalnego zadłużenia jednostek samorządu lokalnego) oraz braku unijnych środków, które w nowej perspektywie 2014-2010 dopiero w tym roku doczekały się pierwszych naborów lub lada moment zostaną uruchomione.

 W drugiej połowie kadencji obecna wójt nie będzie już mogła zgonić winy na brak unijnych środków. Niestety drugi czynnik w postaci zadłużenia będzie mocno dławił inwestycyjne zapędy. Gmina pozbawiona szans na kredyty na gwałt potrzebuje nadwyżki budżetowej, a to można osiągnąć jedynie poprzez oszczędności w wydatkach bieżących lub poprzez wysoką sprzedaż mienia. Na większe dochody nie ma co liczyć, gdyż to wiązałoby się z podwyżką podatków lokalnych, a te są już na stabilnym średnim poziomie.

  Teraz przyjrzyjmy się dokładnie planom inwestycyjnym gminy w oparciu o środki unijne. Niektóre są już bardzo zaawansowane, inne na etapie planów i tworzenia dokumentacji pod przyszłe nabory. Poniższe zestawienie podaję na podstawie informacji uzyskanych podczas oficjalnych obrad radnych:

1) Bulwary Rybackie (I etap) - inwestycja warta około 1,8 mln. PLN otrzymała w tym roku dofinansowanie wysokości 63 % z tzw. PROW-u, jeszcze w tym roku może zostać ogłoszony przetarg na wykonanie, a same roboty będą musiały się rozpocząć najpóźniej w 2017 roku i zakończyć w 2018 roku; drugi etap ruszy później z drugiego naboru Interreg V przy 85% dofinansowaniu (czytaj też w ),

2) 41 oczyszczalni przydomowych - wniosek do PROW - u o dofinansowanie został złożony 4 listopada, nadal brak rozstrzygnięcia, które pojawi się lada dzień (63 % dofinansowania, czyli kilkaset tysięcy zł.), ewentualna realizacja w 2017 roku, wkład własny jest rozbity pomiędzy gminę i beneficjentów prywatnych,

3) platforma widokowa i wyposażenie miejsc biwakowych - ten projekt reaizowany przez Park Karjobrazowy Doliny Dolnej Odry  przy udziale Gminy Widuchowa nic nas nie będzie kosztować (szczegółów szukaj pod XV Sesja Rady Gminy Widuchowa * Wójt o inwestycjach w Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry), 85 % dofinansowania ma pochodzić z programu Interreg Va.

4) modernizacja oczyszczalni ścieków w Widuchowej - w tej chwili sporządzana dokumentacja techniczna pod przyszły nabór, w 2017 roku ma być dokumentacja gotowa,

5) remont kamienic zabytkowych w Widuchowej - też w fazie pracy nad skomplikowaną dokumentacją. 

    Otwartą kwestią jest poprawa stanu dróg gminnych. Tu zaniedbania sięgają dziesięcioleci.  Niektóre nabory są organizowane co roku. W tej chwili realizowana jest droga do Bolkowic dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach tzw. byłego "fogru". O perypetiach tej inwestycji pisałem już wielokrotnie.

   Inne inwestycje planowane do realizacji w Gminie Widuchowa:

XV Sesja Rady Gminy Widuchowa * Wielomilionowe inwestycje przeciwpowodziowe w Marwicach (info i wideo)

 

    

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
widuchowiak
widuchowiak 01.12.2016, 17:32
Dobrze że mamy taką Panią Wójt Anne Kusy-Kłos, dzięki jej ciężkiej pracy i jej współpracowników w niesprzyjających warunkach jakie funduje obóz ,,bogusia" i śmieciowy związek , to jest realna szansa że te założenia zostaną zrealizowane.

Pozostałe