ZGDO * Zgromadzenie Ogólne ZGDO tym razem 2 grudnia w Baniach. Nowa twarz związku, czy tylko działania pozorne rodem z PRL-u?

  • 01.12.2016, 05:55 (aktualizacja 01.12.2016, 07:56)
  • Piotr Waydyk
ZGDO * Zgromadzenie Ogólne ZGDO tym razem 2 grudnia w Baniach. Nowa twarz…
Powoli opada kurz po burzliwych obradach wójtów i burmistrzów - przedstawicieli 17 gmin zrzeszonych w związku, które odbyły się niespełna miesiąc temu w Cedyni, a już mamy kolejne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego, które jest zaplanowane w Baniach. Da się także zauważyć, że niejako zmienia się polityka informacyjna zarządu, który pod przewodnictwem nowego prezesa Jana Krzywickiego, wójta Boleszkowic, stał się jakby bardziej otwarty na polu medialnym. Widać, że wójt-prezes to świetny orator. Tylko z pozoru, jak pokazują wyniki finansowe ZGDO. Fakty i liczby przeczą propagandzie sukcesu głoszonej od dwóch miesięcy. Całe szczęście, że poprawia się transparentność związku i prawdę, kto chce poznać, ten ma szansę.

     Programem Zgromadzenia w Baniach będzie między innym omówienie sytuacji finansowej Gminy Banie w kontekście opłat wnoszonych przez właścicieli nieruchomości. Nic nie wiadomo natomiast o żadnych nowych "epokowych" pomysłach na ratowanie związku kosztem budżetów gmin. Należy zatem domniemać, że  niepisanym celem spotkania będzie głównie próba naprawy mocno nadszarpniętego wizerunku głównych decydentów związku i usprawiedliwienie sytuacji działaniami pozornymi, w gruncie rzeczy niereformowalnymi. 

    W nową politykę zarządu wpisują się inne wcześniejsze przedsięwzięcia. I tak za oficjalnym komunikatem ZGDO "Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dolnej Odry Jan Krzywicki wraz z kierownikiem biura Związku Gmin Dolnej Odry Dorotą Mościcką w dniu 15.11.2016 r. podczas obrad Sesji Rady Miejskiej w Chojnie, w imieniu Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry i Pracowników biura Związku Gmin przekazał na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Mroza podziękowania dla Radnych Gminy Chojna za współpracę w tworzeniu systemu gospodarowania odpadami Związku Gmin Dolnej Odry, wyrażając jednocześnie chęć dalszej owocnej współpracy.

    Podziękowania przekazano również Burmistrzowi Gminy Chojna Adamowi Fedorowiczowi za poświęcony czas, wkład pracy, życzliwość i profesjonalizm wykazany podczas pełnienia funkcji Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Dolnej Odry w latach 2012 – 2016."

   Mam już swoje lata i dobrze pamiętam czasy I Sekretarza Edwarda Gierka. Wtedy też wydawano podobne komunikaty prasowe. Oto inny przykład: ...Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dolnej Odry Jan Krzywicki, na zaproszenie Wójta Gminy Banie Teresy Sadowskiej oraz Radnych Gminy Banie, gościł na sesji Rady Gminy Banie dnia 15.11.2016 r. Podczas spotkania Przewodniczący Zarządu przedstawił sytuację Związku Gmin Dolnej Odry oraz Gminy Banie w kontekście opłat za gospodarowanie odpadami wnoszonych przez mieszkańców i wkładu finansowego Gminy Banie na rok 2016.

  Jednocześnie Przewodniczący Zarządu Związku zaproponował Przewodniczącej Rady Gminy Banie Danucie Zawadzkiej-Zając spotkanie z Mieszkańcami, Radnymi i Sołtysami podczas kolejnego Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry, które jest planowane na początek miesiąca grudnia, w Gminie Banie.

W spotkaniu uczestniczyła kierownik biura Związku Gmin Dolnej Odry Dorota Mościcka..."

Mój komentarz:

    Zapomniano jedynie dodać, że obrady przebiegły w miłej i serdecznej atmosferze. I tak epoka Gierka skończyła się nieprzewidzianymi i obiektywnymi trudnościami i potem ogólnym krachem, której skutkego odczuwaliśmy całą dekadę lat 80-tych. Piszę te słowa, gdyż taka polityka to nic innego niż dryfowanie ku samozagładzie, za którą my wszyscy będziemy musieli słono zapłacić. Najwyżej katastrofa przeniesie się w czasie i długi urosną. To samozadowolenie potrwa już najprawdopodobniej do końca tej kadencji samorządów, czyli dwa lata Widać wyraźnie, że dla większości szefów gmin to ostatnia kadencja, więc dopłynięcie rozklekotaną i dziurawą łodzią do upragnionego i widocznego na horyzoncie brzegu, stało się celem nadrzędnym. Przy okazji sprawą "obiektywnych trudności w ZGDO" rozgrywana będzie kampania wyborcza w wielu gminach, tym także w naszej. Podział w Radzie Gminy Widuchowa i tak był już wyraźny, ale teraz wyostrzy się jeszcze bardziej. Wójt Anna Kusy-Kłos ma radykalnie odmienne spojrzenie na sposób zarządzania związkiem niż obecni notable. Swoje stanowisko wyraża publicznie głośno i odważnie. Zgoła inne prezentuje przewodniczący Bogdan Kosmalski, który w ogóle nie ukrywa skąd czerpie wiedzę na temat sytuacji w związku, a robi to po cichu i z dala od oka mediów. Obie strony zabrnęły już tak daleko, że na korektę stanowiska oraz politycznych przyjaciół ciężko będzie liczyć. 

       Gdzieś w tle stoi szary obywatel, który będzie musiał solidarnie zapłacić za błędne decyzje, jeżeli nie osobiście w postaci opłaty za wywóz śmieci, to przynajmniej pośrednio w postaci środków z budżetu gminy, czyli brakiem nowej drogi, remontem obiektów komunalnych, oszczędnościami na oświacie etc. Nic też nie zwolni obywateli z zaszczytnego obowiązku interesowania się i w konsekwencji wyboru opcji w sprawie ZGDO i w ogóle polityki śmieciowej. W Gminie Widuchowa widać wyraźnie dwa radykalnie odmienne zdania. Podobny obraz powoli buduje się w wielu innych gminach. Wybór zależy od wyborców już za dwa lata. 

O ostatnich wydarzenia w ZGDO szeroko informowałem w:

XVI Sesja Rady Gminy Widuchowa * Mamy sesję zwołaną w trybie nadzwyczajnym. Polecam mój komentarz

Cedynia (07.11.2016) * Pełny zapis audio ze Zgromadzenia Ogólnego ZGDO * Co wiemy więcej na temat problemów…

Cedynia * Zgromadzenie Ogólne ZGDO. 5-krotna podwyżka dla gmin stała się faktem. Dostępna jest pełna dokumentacja…

ZGDO * Oświadczenie części radnych z Gmin Widuchowa, Banie, Kozielice i Chojny

Czy to już koniec Związku Gmin Dolnej Odry? Gigantyczna afera w tle? Ustawione przetargi? Skrajna niekompetencja…

 

 

 

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe