XVI Sesja Rady Gminy Widuchowa * Mamy sesję zwołaną w trybie nadzwyczajnym. Polecam mój komentarz

  • 30.11.2016, 15:05 (aktualizacja 30.11.2016, 16:19)
  • Piotr Waydyk
XVI Sesja Rady Gminy Widuchowa * Mamy sesję zwołaną w trybie nadzwyczajnym.…
W dniu 6 grudnia 2016 r. po raz pierwszy od niepamiętnych czasów jednego dnia odbędą się wspólne posiedzenia komisji oraz sesja rady. Najpierw o godz.9.00 w Urzędzie Gminy Widuchowa, ul. Grunwaldzka 8 (sala konferencyjna) odbędzie się wspólne posiedzenie  stałych komisji Rady Gminy Widuchowa, to jest Komisji Samorządu i Oświaty oraz Komisji Finansów i Gospodarki. Tematyką będzie opiniowanie projektów uchwał na XVI Sesję Rady Gminy Widuchowa. Później o 12.00 odbędzie się sesja. Porządek obrad podam wkrótce w osobnym poście. Na razie zapraszam do przeczytania mojego komentarza.

Komentarz:

  Pierwotnie XVI Sesja Rady Gminy Widuchowa była planowana na drugą połowę grudnia. Już wiemy, że odbędzie się wczesniej, a zwołana została na podstawie art.20 ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446, poz.1579), a więc w trybie nadzwyczajnym. Takie uprawnienia ma wójt lub grupa radnych w ilości co najmniej 1/4 składu całej rady. W przypadku Rady Gminy Widuchowa potrzeba więc co najmniej 4 wnioskodawców.  

  Domyślam się, że głównym powodem użycia tego trybu jest umożliwienie radnym wyrażenie opinii  lub raczej wniesienia sprzeciwu Rady Gminy Widuchowa na temat ostatnich posunięć w Związku Gmin Dolnej Odry, a mianowicie radykalnego podniesienia stawek członkowskich dla gmin oraz niekorzystnych dla gmin zmian w statucie. Wójt Anna Kusy-Kłos jako  reprezentant Gminy Widuchowa w ZGDO w obu przypadkach głosowała przeciw zmianom. Wtórował jej jedynie burmistrz Gminy Recz. Podczas Zgromadzenia Ogólnego ZGDO, które odbyło się w Cedyni 7 listopda br. jeden z obecnych radnych z Gminy Chojna oświadczył, że radni chojeńscy wniosą sprzeciw przynajmniej w kwestii zmian w statucie związku. Na uchwalenie sprzeciwu radni zgodnie z nowym prawem mają 30 dni. Sesja Rady Gminy Chojna ma odbyć się 3 grudnia. Wtedy poznamy stanowisko radnych chojeńskich. Nasi radni tematem zajmą się 6 grudnia, czyli w ostatnim możliwym momencie. 

 Wniesie pod obrady chęci zgłoszenia sprzeciwu wobec zmian w statucie związku wcale nie oznacza jeszcze, że takowy zostanie uchwalony większością głosów. Wójt Anna Kusy-Kłos już głosowała przeciw, ale została przegłosowana większością głosów pozostałych wójtów i burmistrzów. Odmienne zdanie może mieć grupa skupiona wokół przewodniczącego Bogdana Kosmalskiego , który podczas poprzedniej sesji głośno deklarował, że w ZGDO ma swoich informatorów i to innym głosem "śpiewających" niż wójt Anna Kusy-Kłos. Czy będzie więc kolejne starcie polityczne na szczytach władzy? 

  Najciekawsze jest to, że wobec sytuacji w ZGDO bezsilny jest szary obywatel oraz bezsilna jest cała nasza gmina jako zbiorowość.. Paradoksem jest, że jakkolwiek radni nie zagłosują, sytuacji nie uleczą. Zło tkwi w kiepsko zarządzanym związku, co trwa już od jego zarania w latach 2013/14. Właściwie i tylko moim zdaniem chodzi w całym tym zwołaniu sesji, żeby decyzja radnych była jak najbardziej demokratyczna, transparentna i merytoryczna, przy tym podjęta zgodnie z wiedzą i sumieniem radnych. Cały spektakl polityczny, którym nam się niechybnie szykuje, jest jedynie świetną pożywką dla mediów i mas, które ewentualnie obejrzą "taśmy prawdy" przeze mnie umieszczone. Widzę też wartość dodaną w postaci rosnącej wiedzy naszych radnych na temat "bagna" i patologii panującej w ZGDO, firmowanej przez większość wójtów i burmistrzów poprzedniej i obecnej kadencji samorządu gminnego z aż 17 jednostek terytorialnych. 

 O całej sytuacji w ZGDO pisałem już wiele razy. Ostatnio w serii artykułów z początku listopada:

Cedynia (07.11.2016) * Pełny zapis audio ze Zgromadzenia Ogólnego ZGDO * Co wiemy więcej na temat problemów…

Cedynia * Zgromadzenie Ogólne ZGDO. 5-krotna podwyżka dla gmin stała się faktem. Dostępna jest pełna dokumentacja…

ZGDO * Oświadczenie części radnych z Gmin Widuchowa, Banie, Kozielice i Chojny

Czy to już koniec Związku Gmin Dolnej Odry? Gigantyczna afera w tle? Ustawione przetargi? Skrajna niekompetencja…

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Brajan
Brajan 01.12.2016, 16:55
Korzystam z pozostania anonimowym gdyż jest taka możliwość na tym portalu. Wcześniej nie było takiej opcji i byłem bardzo zawiedziony. Ogromny plus za możliwość dodawania komentarzy pozostając przy tym anonimowym, tego tutaj najbardziej brakowało, czyli ludzkiej wymiany zdań pod artykułami, w żadnym wypadku kłótni. Nie pochwalam hejtu, powtarzam kolejny raz że jestem jego przeciwnikiem. Jeżeli ktoś nie potrafi odróżnić wymiany zdań od kłótni, to świadczy tylko o nich samych. Chciałbym dodać że nie zamierzam wykłócać się w komentarzach, liczę na szybkie i konkretne odpowiedzi.
Piotr Waydyk
Piotr Waydyk 01.12.2016, 07:12
Ukrywanie się za anomimowym nickiem już można odczytać jako pochwałę hejtu. Jestem zwolennikiem niczym nieskrempowanego artykułowania publicznie własnych myśli i poglądów. Na moim portalu zamieszczę wszystkie stanowiska obywateli tej gminy, ale warunkiem jest odwaga autora do podpisania się pod tekstem. Nie mam nic przeciw temu, aby swoje stanowisko prezentowały u mnie takie osoby jak były wójt, przewodnicząca, radna Malik, obecny przewodniczący Kosmalski. Niestety u nas osoby (nie sugeruję absolutnie, ze akurat te) aspirujące do stanowisk publicznych wolą trudnić się hejtem. Cenię sobie jedynie komentarze ks. Roberta na fejsie, co nie oznacza wcale, że z jego stanowiskiem się zgadzam. Niestety ludzie najczęściej odbierają nasze publiczne swary jako kłótnię Polaków, a nie publiczną wymianę zdań. To wciąż spuścizna epoki wychowania "homo sovieticus", gdy oficjalnie wszyscy mówili jednym głosem i nikt nie miał odwagi na prezentację odrębnego stanowiska z uwagi na spodziewane nieuchronne represje aparatu włądzy. Nie zmienię zdania w kwestii, że hejtowanie nie przystoi osobom publicznym w szczególności. Zachęcam do dyskusji, szczególnie w kwestii pisania przeze mnie komentarzy pod artykułami. Zdradzę, że dzwoniło do mnie wielu znanych dziennikarzy, którzy chwalili moje "pióro" i jednocześnie zwracało mi uwagę jedynie na to, abym oddzielał wyraźnie informację i swoje poglądy. Stosuję się do ich uwag.
Brajan
Brajan 30.11.2016, 19:20
Nie jestem hejterem, nic z tych rzeczy. Zadałem pytanie i byłem ciekaw odpowiedzi. Portal konkurencyjny? I-gryfino? E-gryfino? Chojna24? Żaden z redaktorów wyżej wymienionych portali nie komentuje własnych artykułów, pozostawia "suchą informacje" dla czytelnika. Dlatego zadałem pytanie czy jest to pański blog, podobny do tych sprzed kilku lat czy portal z rzetelnymi informacjami.
Piotr waydyk
Piotr waydyk 30.11.2016, 17:02
Jak najbardziej jest to portal mieszkańców Gminy Widuchowa, gdyż chętnie opublikuję w nim wszystkie ciekawe komentarze od mieszkańców. Wielokrotnie do tego namawiałem, ale na razie bez echa. Nie zrezygnuję z osobistych komentarzy, które wyraźnie oddzielam od informacji. Chętnie opublikuje pański, jeszcze chętniej jak będzie on podpisany. Brzydzę się hejtem i nie dopuszczam takiej opcji, aby na moim portalu było to możliwe jak na konkurencyjnym. Pod swoim komentarzem mam odwagę podpisać się i biorę pełną odpowiedzialność za słowa, do czego namawiam innych. Znam tylko kilka osób w gminie, które odważnie głoszą swoje poglądy publicznie. To znacznie za mało. Pozdrawiam
Brajan
Brajan 30.11.2016, 16:42
To jest blog osobisty czy portal informacyjny mieszkańców Gminy Widuchowa? "Mój Komentarz" kolejny raz zbędny.

Pozostałe