Warszawa * W ogólnopolskim proteście brali udział także członkowie ZNP z Gminy Widuchowa (fotorelacja i mój komentarz)

  • 21.11.2016, 21:03 (aktualizacja 26.11.2016, 06:11)
  • Piotr Waydyk
Warszawa * W ogólnopolskim proteście brali udział także członkowie ZNP…
W sobotę w Warszawie w ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego przeciwko zapowiadanej reformie oświaty uczestniczyło także 7 członków Gminnego Oddziału ZNP w Widuchowej. Oprócz nauczycieli protestowali także rodzice oraz samorządowcy z całej Polski obawiający się, że finansowy ciężar wprowadzenia reformy będzie trudny do udźwignięcia dla gmin.

  ZNP grozi, że jeśli rząd nie wycofa się z zapowiadanych zmian, bierze pod uwagę zorganizowanie strajku. Manifestacja najpierw przeszła pod Pałac Prezydencki, gdzie wręczono petycję Prezydentowi. Następnie ok.30000 tysięcy osób związkowców rodziców uczniów oraz przedstawicieli samorządów przeszło na Wiejską pod Sejm RP gdzie usypano kopiec z kredy szkolnej jako symbol złamanej edukacji. 

Mój komentarz

  Zapowiadana przez rząd reforma pod hasłem "Dobra Szkoła" ma wejść od roku szkolnego 2017/18. Dotąd poza ogólnymi założeniami ministerstwa nie wydano stosownych aktów wykonawczych. Wiele samorządów już dokonuje symulacji na swoim terenie. W Gminie Widuchowa nikt na razie publicznie nie spekuluje, jak to ma wyglądać u nas. Wariantów jest naprawdę niewiele, bo też ostały nam się tylko dwie placówki. Nasi radni na razie milczą na ten temat, podobnie jak władza wykonawcza, czyli wójt. Poniekąd to zrozumiałe zachowanie i ganić za nie można, bo jak można dzielić skórę na niedźwiedziu. Dotyczy to obu opcji politycznych w Gminie Widuchowa.

   Na razie wygląda to tak, że reforma ma wejść, ale nikt nie wie na jakich zasadach prawnych. Jeśli rzeczywiście ma do niej dojść i to w czasie, który zapowiada rząd, to czasu będzie bardzo mało na jej wdrożenie. Sieć szkół będzie musiał nasz gminny parlament uchwalić do końca lutego. Wcześniej musi być czas na ogłoszenie oraz konsultacje społeczne. To musiałoby odbyć się pod koniec stycznia najpóźniej. Dziś mamy końcówkę listopada, wkrótce okres świąteczno - noworoczny. Czasu zaczyna brakować... Z wieloletniej praktyki zawodowej wiem, że takie nagłe operacje na oświacie nie mogą dokonać się bezboleśnie. 

  Najgłośniej protestuje największy przedstawiciel pracowników oświaty - Związek Nauczycielstwa Polskiego. O manifestacji przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim pisałem w artykule 

   Weź udział w ankiecie "Czy Twoim zdaniem proponowana przez rząd reforma oświaty jest potrzebna?"

  Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji przesłanej mi przez uczestników manifestacji z Gminy Widuchowa.

 

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe