Pacholęta * Święto Niepodległości

  • 14.11.2016, 07:33 (aktualizacja 14.11.2016, 07:51)
  • Maria Markowicz
Pacholęta * Święto Niepodległości
    Od kilku lat stało się piękną tradycją, że centralne obchody Święta Niepodległości Gminy Widuchowa odbywają się w Pacholętach, które słynne są z historii miejscowej ludności a szczególnie umiłowania wiary Ojców i tradycji przywiezionych tutaj po II wojnie św. ze wschodnich Rubieży Rzeczypospolitej.

      W piątek 11 listopada uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele od uczestnictwa w podniosłej Mszy św. celebrowanej przez Dziekana Dekanatu Banie ks. Kan  Roberta Gołębiowskiego, który wygłosił patriotyczną homilię nawiązującą do polskiej historii i odpowiedzialności za kształt współczesnego patriotyzmu. W dziękczynnej Eucharystii uczestniczyli zaszczytni goście na czele z zachodniopomorskim wicekuratorem oświaty Jerzym Sołtysiakiem, wicestarostą Jerzym Milerem, przew. Rady Gminy Widuchowa Bogdanem Kosmalskim, Michałem Lidwinem, Józefą Juzyszyn, Grażyną Magdziak - dyr. SP w Krzywinie, radnymi gminy Widuchowa, Sybirakami z Gryfina razem z pocztem sztandarowym, Wspólnotą Polską z Gryfina z prezesem Zdzisławem Szczepkowskim oraz wspaniałymi zespołami ludowymi Borzymianka, Gardnianka i Macierzanka.  Niezwykłe, patriotyczne przeżycia w kościele zostały spotęgowane poświęceniem figury patrona świątyni Św. Jana Chrzciciela, który był także patronem rodzinnego kościoła w Milnie w dawnym woj. Tarnopolskim, skąd przybyli mieszkańcy Pacholąt. Po Mszy św. w świetlicy w Pacholętach odbyła się kilkugodzinna biesiada patriotyczna na  którą złożyła się inscenizacja w wykonaniu uczniów ze SP w Krzywinie, którzy wszystkich zauroczyli pięknym patriotycznym występem!  Przemówił także wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak, a później sceną zawładnęły zespoły ludowe wzruszając wszystkich pięknem swego śpiewu i treścią głębokich w swojej wymowie polskich pieśni patriotycznych. W bardzo niezwykły sposób oddano w ten sposób hołd naszej Ojczyźnie szanując tradycje i uświęcone wiekami wartości! Nie była to sztampowa, nakazowa impreza jakich wiele jest w kraju. Wypływała z serc pragnących w radości i zabawie uczcić wolną, suwerenną Polskę! Spontaniczna zabawa wytworzona przez zespoły ludowe dobitnie świadczyła o niepowtarzalnej atmosferze jaka panowała tego dnia w Pacholętach! Wszyscy uczestnicy obchodów Święta Niepodległości Gminy Widuchowa dali głębokie świadectwo umiłowania Ojczyzny !

 

Maria Markowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe