Cedynia (07.11.2016) * Pełny zapis audio ze Zgromadzenia Ogólnego ZGDO * Co wiemy więcej na temat problemów związku? Lista grzechów ZGDO (pełny zapis audio)

  • 09.11.2016, 07:30 (aktualizacja 09.11.2016, 09:10)
  • Piotr Waydyk
Cedynia (07.11.2016) * Pełny zapis audio ze Zgromadzenia Ogólnego ZGDO…
Historyczne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ZGDO już za nami. Cóż zatem dowiedzieliśmy się na temat problemów związku? Widzieliśmy, że dopisała frekwencja. Pojawiło się aż 15 z 17 członków tego gremium. Zdecydowana większość członków poparła propozycje zarządu związku, który forsował podwyższenie składki członkowskiej dla gmin z 5,10 PLN na 25,60 PLN. Ponadto kwestią sporną były zmiany w statucie związku. One również przeszły pomimo kontrowersji zdecydowaną większością głosów. Obecni na spotkaniu radni chojeńscy już zapowiedzieli, że wniosą sprzeciw do tych poprawek, więc póki co, te poprawki na razie nie mają szans na zatwierdzenie.

   Obszerną relację złożyłem już w swoim artykule Cedynia * Zgromadzenie Ogólne ZGDO. 5-krotna podwyżka dla gmin stała się faktem. Dostępna jest pełna dokumentacja wideo w postaci 5 filmów. Dziś, dla tych, co czują się jeszcze niedoinformowani, załączam pełny zapis audio z posiedzenia, czyli niemal 3,5 godziny nagrania. Jest to pełne uzupełnienie załączonych wcześniej kilku filmów wideo. 

   Poza tym obecni na spotkaniu radni kilku gmin oraz sołtysi wydali oświadczenie, które zamieściłem w poście ZGDO * Oświadczenie części radnych z Gmin Widuchowa, Banie, Kozielice i Chojny

   Co dowiedzieliśmy się przysłuchując się nagraniu?

   Zarząd ZGDO  przyznaje się oficjalnie do ponad 3 mln. 400 tys. długu. Zarząd za winowajce podaje nieuczciwych mieszkańców, którzy albo nie złożyli deklaracji (23 tys spośród 93 tys. według danych GUS), albo po jej złożeniu zalegają dla związku (około 11% zadeklarowanych).

   Wiemy, że związek zaciągnął zobowiązanie kredytowe do 2 mln. PLN na rachunku bieżącym, z czego wydał już 1 mln. i 300 tys. PLN. Na razie deklarują, że nie potrzebują zaciągać nowych zobowiązań kredytowych.

   Od dnia 1 stycznia 2017 roku związek opuści Gmina Chojna, największa gmina - członek (ponad 14 tys. mieszkańców).

   5-krotnie wzrosła stawka składki członkowskiej dla gmin. Środki pochodzące z tego tytułu mają zasypać gigantyczną dziurę około 2 mln. PLN. 

   Trwogę budzi fakt możliwości zaciągania kredytów przez spółkę (SGDO), które będą obciążać budżety gmin. Poza tym związek udzielił pożyczki dla SGDO, która de facto jest nie pożyczką lecz darowizną.

   Z niedoszacowania skłądek w roku 2015 Remondis wystawiał faktury o 55 tys. wyższe co dało 656 tys. niedoboru w 2016.  
 

    Nie jest już żadną tajemnicą, że firma Eko-Fiuk ma problemy prawne z  wojewódzkimi służbami ochrony środowiska. Tak naprawdę ta firma nie powinna być operatorem w naszym związku. 

  W połowie roku, pomimo niekorzystnych wyników finansowych, obniżono opłatę z 15 na 13 zł. za odpady posegregowane. Dziś wiemy, że obniżenie tej opłaty było działaniem politycznym, mającym za cel powstrzymanie przed rejteradą ze związku kolejnych gmin. To kolejna przyczyna powstania dziury finansowej w związku.

   Wjaśnienia oraz zdecydowanych kroków naprawczych ze strony Zarządu ZGDO wymaga wyjaśnienie, dlaczego od kwietnia faktury wystawiane przez operatora są wyższe średnio o 160 tys.za każdy miesiąc od stawek przetargowych. Na koniec roku da to sumę znacznie przewyższająca 1 mln. zł. Tłumaczenie, że związane jest to ze zwiększoną konsumpcją po wprowadzeniu rządowego programu 500 +, jest mało wiarygodne, żeby nie użyć sformułowania "kuriozalne". Dlaczego zarząd nie potrafi wyjaśnić tego fenomenu?

   Pozytywną sprawą jest niewnoszenie sprzeciwu wobec udziału czynnika społecznego w obradach. To krok w kierunku podniesienia transparentności. Wszyscy widzimy, że polityka informacyjna związku mocno kuleje. Rodzi to podejrzenie, że związek coś ukrywa nie tylko przed mieszkańcami, ale też - jak się okazje - przed niektórymi członkami związku. Na szczęście nikt nie odważył się na krok niewpuszczenia mediów.

   Warto byłoby sprawdzić dokłądnie, na co idą pieniądze w pozycji koszty administracyjne. To zadanie dla komisji rewizyjnej związku. Niestety przewodniczący tej komisji nie zwołuje obrad tej komisji i nie kontroluje zarządu i biura, a na spotkaniu sprawiał wrażenie osoby, która mocno wspiera zarząd. Czas tu na zmianę personalną. Ludzie chcą wiedzieć, czy za nasze pieniądze były wyjazdy do Monachium, czy też nie. A jeśli już to w jakim celu, kto był i co udało się osiągnąć dla związku i nas mieszkańców? Taki protokół pokontrolny powinien być rzetelny i upubliczniony. 

  Inną kwestią jest osoba mecenasa obsługującego związek. Sprawił on bardzo niekorzystne wrażenie, któremu wyraźnie pomyliły się role. Był agresywny nie tylko wobec wybranych członków, ale też grubiańsko zachowywał się w przerwie, gdy pytania próbowali zadać osoby z publiczności. Wizerunkowo to zupełny niewypał. Przyznam się, że pierwszy raz w życiu widziałem takie zachowanie radcy prawnego, któremu płaci się publiczne pieniądze zgodnie z wcześniej podpisaną i wynegocjowaną  umową. 

    Wiadomo już, że podwyższając skłądkę dla gmin, na razie związek nie podniesie opłat dla ludności. Zapewni także sobie byt na kolejne miesiące. Czy będzie to jednak twórczy byt? Czy nastąpi uszczelnienie systemu? Czy podniesie się ściągalność opłat od mieszkańców? Czy nastąpi obniżenie kosztów własnych? Czy związek stać na samokontrolę? Czy poprawi się polityka informacyjna związku? Na te pytania odpowiedź poznamy za kilka miesięcy, gdy pewnie znów wystąpią o podniesienie skłądki członkowskiej. Widać, że tym razem burza została zażegnana, chociaż pewnie na niejednej sesji rady gminy na terenie związku będzie wtrzeć, gdy radni będa musieli dopłacić z budżetów gmin. W skali naszej gminy to kwota 143 tys. PLN. 

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe