Czy to już koniec Związku Gmin Dolnej Odry? Gigantyczna afera w tle? Ustawione przetargi? Skrajna niekompetencja i niegospodarność? Scenariusz jak z tonącego Titanica?

  • 06.11.2016, 21:25 (aktualizacja 06.11.2016, 23:07)
  • Piotr Waydyk
Czy to już koniec Związku Gmin Dolnej Odry? Gigantyczna afera w tle? Ustawione…
Jutro rano w Cedyni ma odbyć się kolejne zaplanowane wcześniej Zgromadzenie Ogólne ZGDO. Czy do tego spotkania 17 wójtów i burmistrzów w ogóle dojdzie? W eterze huczy o wielkich nieprawidłowościach w związku.

  Ostatnie zgromadzenie ogólne odbyło się 25 października w Dolicach. Nie przeszła wtedy uchwała dotyczaca podwyższenia skłądki członkowskiej dla gmin-członków z 5,10 na 25,60 zł od mieszkańca. O sprawie pisałem już w swoim artykule z obrad sesji pt. XV Sesja Rady Gminy Widuchowa * Gorąca dyskusja o Związku Gmin Dolna Odra. Sprawą kontrowersyjną są również planowane zmiany w statucie związku.

   Ponowne głosowanie ma odbyć się jutro w Cedyni. W internecie krążą już nagrania, z których jasno wynika, że w związku mogło dojść do łamania prawa w postaci ustawiania przetargów w postaci faworyzowania firmy Eko-Fiuk kosztem pierwszego wykonawcy konsorcjum firm Remondis i Jumar. Do tego przyznał się na dostępnym nagraniu jeden z wójtów. Zapewne pełne ręce roboty będą miały takie służby jak CBA Kwestią osobną jest niewiarygodność firmy Eko-Fiuk, która od pewnego czasu ma problemy z wojewódzkimi służbami ochrony środowiska. 

   Lista grzechów jest znacznie dłuższa: niedoszacowanie sładek dla gmin oraz opłat od mieszkańców, nieszczelny system w postaci różnicy między danymi z GUS (93000 mieszkańców) wobec złożonych deklaracji (70000), niska ściągalność od dłużników, wysokie koszty administracji. Inną sprawa wymagającą pilnego wyjaśnienia jest wyższa o 160 tys. miesieczna faktura dla operatora od zapisów  przetargowych. Jeszcze innym problemem jest brak transparentności organów władzy w związku. Ostatnio wyszła też sprawa  niekompletnych protokołów z posiedzeń zgromadzenia ogólnego. Między innymi długie fragmenty wypowiedzi naszej wójt Anny Kusy-Kłos, która wyrażała w naszym imieniu zdanie odmienne, w ogóle nie znalazły odzwierciedlenia w projekcie protokołu. Właśnie w związku z tym istnieje wielkie zagrożenie dla manipulacji, które mogą mieć miejsce jutro podczas spotkania w Cedyni. Czy organizatorzy wpuszczą media i inne osoby postronne? Czy złamana zostanie konstytucja? A może po prostu zabraknie tym razem quorum, bo część włodarzy 17 gmin w ogóle nie pofatyguje się do Cedyni i salwować się będzie ucieczką z  tonącego Titanica?

   ZGDO tonie w długach i tak naprawdę już dziś można stwierdzić, że grozi mu likwidacja. Jaki to będzie proces, nikt dziś nie wie. Czy zatem grozi nam kryzys śmieciowy od nowego roku, a może później w następnych latach? Pamiętajmy też, że za długi solidarnie odpowiadają gminy- członkowie. Może się okazać, że tylko z naszego budżetu trzeba będzie wyasygnować kilkaset tysięcy złotych na pokrycie zobowiązań związku. Dla Gminy Widuchowa będzie to wielki ciężąr.

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
prawonalewo
prawonalewo 16.03.2018, 10:53
Wskaźnik korupcji spada a wykrywalność jej wzrasta wraz ze wzrostem świadomości prawnej przepisu umożliwiającego uniknięcie kary przez osobę która wręczyła łapówkę: http://pamietnikwindykatora.pl… Gdyby przedmiotem w każdej szkole średniej było prawo, to korupcji i innego rodzaju przestępstw byłoby znacznie mniej popełnianych.

Pozostałe