Bolkowice * W trakcie sesji wybrany został wykonawca drogi, który ma czas do 21 listopada

  • 06.11.2016, 07:44 (aktualizacja 06.11.2016, 08:30)
  • Piotr Waydyk
Bolkowice * W trakcie sesji wybrany został wykonawca drogi, który ma czas…
Po środowej sesji sprawa drogi do Bolkowic nabrała tempa. Wykonawcą inwestycji zostałą firma Maldrobud z Myśliborza, od lat znana na lokalnym rynku robót drogowych. Jak widać z załączonych dokumentów czasu jest niewiele. Długoterminowa prognoza pogody też daje nadzieję na pozytywne zakończenie prac w terminie wskazanym przez gminę.

       Pierwszy dokument to informacja z otwarcia ofert, które nastąpiło w środę po godz. 8.00. Niech nikogo nie myli informacja, że na realizację zadania gmina miałą tylko 400 tys. PLN. Otóż radni na sesji dokonali korekty w postaci dołożenia 143 tys. PLN w uchwale zmieniającej budżet na 2016 rok. Więcej na ten temat pisałem w artykule XV Sesja Rady Gminy Widuchowa * Radni uchwalili zmiany w budżecie, które otwierają możliwość wykonania…. Proszę też zwrócić uwagę, że wykonawca jest zobowiązany wykonać zadanie do 21 listopada. Sam proces położenia asfaltu to jedynie kilka dni przy sprzyjającej pogodzie. Przeszkodą nie tyle jest deszcz co niska temperatura. 

     Po pozytywnej decyzji radnych nastąpił kolejny krok w postaci "zawiadomienia" o wyborze wykonawcy. Tak naprawdę przed nami jeszcze tylko podpisanie umowy z wykonawcą oraz przekazanie placu budowy. Oto ostatni dokument upoważniający wójta do podpisania umowy. Dodam jeszcze, że cała dokumentacja przetargowa to kilkadziesiąt stron tekstu, którego zwykły zjadacz chleba nie jest w stanie pojąć bez specjalistycznej wiedzy. Tu ukłon należy się gminym urzędnikom, bo nie mieli łatwo, gdyż w połowie roku zmieniło się  dosyć znacznie prawo zamówień publicznych. Pierwszy przetarg był organizowany jeszcze na podstawie starych przepisów, dwa następne w oparciu o nowe. Niebezpieczeństwo tkwiło w tym, że w poprzednich kadencjach wielkiego boomu inwestycyjnego, właśnie na niewłaściwie wykonanej dokumentacji przetargowej nasza gmina poniosła kolosalne straty na tzw. korektach wysokości przyznawanych dotacji. Nikt nie sporządził jeszcze pełnej listy korekt, ale ich suma spokojnie wystarczyłąby na jeszcze jeden odcinek takiej drogi jak do Bolkowic. Teraz też rozliczenie będzie podlegało weryfikacji urzędników z Urzędu Marszałkowskiego. Zgodnie z umową maksymalna dotacja może wynieść około 100 tys. PLN (22 % całej inwestycji).

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe