XV Sesja Rady Gminy Widuchowa * Gorąca dyskusja o Związku Gmin Dolna Odra

  • 03.11.2016, 07:37 (aktualizacja 03.11.2016, 08:19)
  • Piotr Waydyk
XV Sesja Rady Gminy Widuchowa * Gorąca dyskusja o Związku Gmin Dolna Odra
Ponad godzinę na sesji zajęła dyskusja radnych i wójta o sytuacji w Związku Gmin Dolna Odra. Ten goracy temat wrócił przed tygodniem ze zdwojoną siłą.

      We wtorek 25 października w Dolicach odbyło się kolejne zgromadzenie Związku Gmin Dolnej Odry. Największe kontrowrsje wybuchły przy omawianiu zmian statutu związku i projekcie uchwały o podwyższeniu składki członkowskiej dla gmin z obecnych 5 złotych i 10 groszy od mieszkańca aż do  25 złotych i 60 groszy. Podwyżkę zarząd związku argumentował galupująco  rosnącym zadłużeniem. Przypomnę, że od 1 kwietnia związek w wyniku przetargu zmienił operatora, a od 1 lipca obniżył miesięczną opłatę dla osób deklarujących wywóz odpadów posegregowanych z 15 do 13 zł. Te kluczowe decyzje nie polepszyły sytuacji jak na wstępie deklarowano, lecz wręcz odniosły odwrotny skutek.

       Na razie uchwała dotycząca podwyżek składki członkowskiej nie została podjęta, gdyż trzy gminy były przeciwko - Recz, Krzęcin i Widuchowa, a tylko osiem było "za". Przy takich zmianach wymagana jest bezwzględna większość głosów (przy 17 gminach w związku). Burmistrz gminy Chojna Adam Fedorowicz wstrzymał się od głosu. Za podjęciem uchwały głosowały m.in. burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz i wójt Bań Teresa Sadowska.  Zarząd ZGDO dąży jednak, aby nowe stawki weszły w życie jeszcze w tym roku.  Kolejne zgromadzenie Związku Gmin Dolnej Odry jest zaplanowane na poniedziałek 7 listopada w Cedyni. 

      Jako pierwsi na temat proponowanych podwyżek dla gmin debatowali radni chojeńscy. Oto burzliwe obrady, które miały miejsce podczas ubiegłotygodniowej sesji (materiał portalu Chojna24). W ogniu pytań i zarzutów radnych stanął burmistrz Adam Fedorowicz. Dodam jeszcze, że stan finansów Gminy Chojna zdecydowanie bardziej opłakany niż u nas. Właśnie realizowany jest tam program naprawczy, a gmina dostała 8-milionową pożyczkę z budżetu państwa. Oto pełny materiał       Wójt Anna Kusy-Kłos, która reprezentuje Gminę Widuchowa w ZGDO zdecydowanie sprzeciwia się tak radykalnej podwyżce, która w naszym przypadku wyniesie aż 140 tys. zł. do końca bieżącego roku.  Wtóruje jej radny Marcin Łowicki, który mocno zaangażował się w sprawę. Opozycja wobec wójt z przewodniczącym Bogdanem Kosmalskim wytoczyła ciężkie działa przeciw wójt w postaci zarzutu niezrealizowania uchwały rady z grudnia ubiegłego roku. Wójt odpiera ten zarzut, że realizując uchwałę rady naraziłaby Gminę Widuchowa na spore straty. Na dowód tego przytoczyła podczas sesji dwie niezależne od siebie opinie prawne, które jasno mówią, iż wyjście ze związku naraziłoby mieszkańców na podwójne opłaty, jedną dla dotychczasowego operatora, a drugą dla wyłonionego przez gminę. Warto wysłuchać cały załączony materiał, aby wyrobić swoje własne zdanie. Prosze zwrócić uwagę na temperaturę dyskusji. 

 

   W przygotowaniu są jeszcze filmy ze wspomnianymi opiniami prawnymi oraz o zdjęciu z porządku obrad głosami "oketu Bogusia" kilku wcześniej podjętych uchwał o gospodarce śmieciowej w naszej gminie, które wobec zmiany sytuacji z wyjściem Gminy Widuchowa z ZGDO, logika nakazywałaby anulować.

Piotr Waydyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe