
Polisa OC jest ubezpieczeniem, którego składka szacowana jest na podstawie ryzyka ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę kilka znaczących parametrów i ocenia ryzyko w odniesieniu do konkretnego właściciela pojazdu. Dlatego jedni kierowcy za OC płacą 700 zł rocznie, a inni nawet 1800 zł na cały rok.
Czynniki kształtujące wysokość polisy OC
Istnieje wiele parametrów, na podstawie których towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje tzw. kwotacji. Niektóre z nich mają dość znaczący wpływ na ostateczną wysokość składki, zaś inne – zmniejszają / zwiększają cenę nieznacznie.
- Wiek kierowcy
Biorąc pod uwagę statystyki policyjne, osoby powyżej 25 roku życia powodują znacznie mniej wypadków i stłuczek w porównaniu z młodszymi kierowcami. Ponadto panuje powszechne przekonanie, że osoby starsze jeżdżą rozważniej, zaś młodymi kieruje przede wszystkim brawura. Dlatego młodsi kierowcy zwykle płacą wyższe składki.
- Data uzyskania uprawnień
W szacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego istotną rolę odgrywa data uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Im mniejsze doświadczenie kierowcy, tym wyższa składka.
I w tym przypadku wynika to z odniesienia się do policyjnych statystyk. Najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się u osób, które posiadają prawo jazdy od niedawna. Brak doświadczenia i obycia za kierownicą zwiększa ryzyko spowodowania stłuczki czy wypadku.
- Rocznik i marka samochodu
Im starszy samochód, tym większe prawdopodobieństwo awarii mogącej być przyczyną stłuczki. Dlatego właściciele wiekowych pojazdów muszą liczyć się z wyższą składką. Podobnie jak właściciele sportowych marek samochodów, które charakteryzują się wyższymi osiągami. Im większa prędkość, tym większe prawdopodobieństwo udziału w zdarzeniu drogowym.
- Pojemność silnika pojazdu
Pojemność silnika ma bezpośredni związek z osiągami konkretnego samochodu. Im jest ona większa, tym z reguły pojazd może rozwinąć znacznie większe prędkości. To z kolei przekłada się na wyższe ryzyko udziału w wypadku czy stłuczce.
Co jeszcze wpływa na wysokość składki OC?
Polisa OC może być również wyceniana w oparciu o „nieformalne” parametry. Przykładem może być liczba posiadanych dzieci. Jeśli kierowca jest rodzicem, wówczas może liczyć na nieco niższą składkę w porównaniu z bezdzietnymi właścicielami aut.
Ważna wysokość zniżek
Znaczący wpływ na wysokość składki OC mają przyznane zniżki za bezszkodową jazdę oraz zwyżki za wysoką szkodowość. Jako że maksymalna wysokość zniżek wynosi nawet 60%, niektórzy kierowcy mają szansę zapłacić tylko 40% pełnej składki.
Artykuł sponsorowany
Wskaźnik korupcji spada a wykrywalność jej wzrasta wraz ze wzrostem świadomości prawnej przepisu umożliwiającego uniknięcie kary przez osobę...