Gminne Przedszkole * "Śpiewanie na sianie" jako wspólny projekt ze stowarzyszeniem "Nadodrzańskie Klimaty" (foto, wideo)

  • 24.09.2017, 08:58 (aktualizacja 24.09.2017 09:42)
  • Piotr Waydyk
Gminne Przedszkole * "Śpiewanie na sianie" jako wspólny projekt ze stowarzyszeniem "Nadodrzańskie Klimaty" (foto, wideo)
W sobotnie przedpołudnie, na przedszkolnym dziedzińcu, byłem świadkiem niezwykle ciekawego projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie "Nadodrzańskie Klimaty" i przy współpracy z Gminnym Przedszkolem w Widuchowej. Było ciepło, rodzinnie i trzypokoleniowo. Celami głównymi projektu były integracja środowiska lokalnego wokół tradycji i zwyczajów ludowych oraz Zainicjowanie amatorskiego ruchu artystycznego na terenie Gminy Widuchowa. Projekt został zrealizowany przy współpracy z program "Społecznik" nadzorowanym przez Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego.

      "Śpiewanie na sianie" to rodzinna biesiada połączona ze śpiewaniem  ludowych piosenek i tworzeniem rękodzieła w postaci ludowych wycinanek i wyplatania wianków. Udział w niej wzięli dzieci, rodzice, dziadkowie. Dla uczestników przygotowane zostały śpiewniki   z przyśpiewkami ludowymi z różnych regionów Polski. Podczas wspólnego śpiewania przy żywej muzyce, pod okiem wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Nadodrzańskie  Klimaty” uczestnicy nauczyli się wyplatać wianki oraz zaprojektowali i stworzyli kolorowe wycinanki z papieru. Na wstępie uczestnicy poznali tradycje tworzenia wycinanki łowickiej czy kurpiowskiej. Następnie stworzyli własne, na bazie swojego pomysłu lub wykorzystując gotowy szablon. Tematem przewodnim były lokalne symbole związane z naszą gminą /np. łabędź czy żuraw/. Końcowe prace zostały wyeksponowane  na wystawie. Dla wszystkich uczestników zajęć przygotowany był poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek, ciasta i napojów.

       Projekt ten jest pierwszym krokiem do cyklicznych, letnich spotkań z folklorem. Planowane jest stworzenie grup skupiających dzieci i dorosłych,  kultywujących polskie tradycje ludowe   w poszczególnych miejscowościach naszej gminy – zainicjowanie amatorskiego ruchu artystycznego.

      Powrót do korzeni, kultywowanie tradycji, próba ocalenia od zapomnienia zwyczajów ludowych będzie bazą do nawiązania współpracy i komunikacji wszystkich naszych lokalnych pokoleń. Projekt da możliwość współtworzenia kultury wszystkim mieszkańcom gminy - od najmłodszych do najstarszych. Powstały amatorski ruch artystyczny pozwoli na dogłębne poznanie ludowych tradycji  w postaci nauki piosenek i przyśpiewek ludowych oraz sztuki ludowej. Nieoceniony jest również miło spędzony wspólnie czas, międzypokoleniowy przekaz kulturowy, poczucie wzajemnego szacunku do siebie oraz naszego dziedzictwa kulturowego.

 

Piotr Waydyk

Działalność której ze świetlic wiejskich uważasz za najciekawszą

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe